„Myslím, že si všichni všimli, že v Německu byly volby pět týdnů před našimi volbami a vládu sestavili koncem prosince, čili jim to trvalo ještě delší dobu, než kolik to trvá u nás,“ upozornil Klaus. „Licitování jak vnitrokoaliční, tak koneckonců v ústavním systému u nás prezidentem je věcí prostě standardní. Myslím, že neuteče nic ničemu, když vláda u nás bude o týden dříve nebo o týden později,“ konstatoval.
Na jmenování profesorů se těšil
I on ve funkci prezidenta kritizoval premiérům některé navrhované kandidáty. „Možná jsem volil méně veřejnou formu tohoto rozmlouvání, než jak to dělá dnešní prezident. Ale že to je věčný, permanentní, dlouhodobý konflikt mezi premiérem a prezidentem, je pro mě standardní věcí. Možná že já jsem to dělal s méně boucháním do stolu," uvedl.
A vyjádřil se i k nynější debatě o tom, kdo by měl jmenovat vysokoškolské profesory. „Pokud zůstane jmenování univerzitních profesorů jako věc státu, tak to má dělat prezident republiky. Považoval jsem to ve své desetileté prezidentské funkci za významnou součást své aktivity. Těšil jsem se na to, byla to příležitost ty profesory také vidět," prohlásil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze