Klaus je odpůrcem toho, aby ČR poskytla peníze pro Mezinárodní měnový fond (MMF). Takový krok by podle něj byl nezodpovědný v situaci, kdy se Česku nedaří zbavit se svého vlastního zadlužení. Spíše proti jsou i premiér Petr Nečas, a předseda Věcí veřejných Radek John. Šéf diplomacie a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg půjčku podporuje.
Klaus by se měl zasedání vlády zúčastnit právě kvůli projednávání protikrizového plánu, který vzešel z posledního summitu Evropské unie. O prezidentově účasti na zasedání v úterý ve sněmovním zákulisí hovořili někteří ministři i poslanci. Zda Klaus do Strakovy akademie doopravdy dorazí, ale zatím není definitivně rozhodnuto.
K záchrannému plánu se zatím připojily země, které platí jednotnou evropskou měnou. ČR a některé další nečlenské státy eurozóny zatím o svém zapojení do plánované pomoci, na níž se v pátek dohodli lídři EU, nerozhodly a věc chtějí konzultovat se svými parlamenty.
Záchrana eura rozdělila české politiky
Klaus v pondělí na své internetové stránce uvedl, že by ČR neměla plánovanými 90 miliardami korun do záchranného fondu přispět. Země by se podle něj při rozhodování o účasti v evropském protikrizovém plánu neměla řídit strachem z izolace.
"Česká republika sama žije s deficitem, který, jak je vidět, není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním dalších půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení," uvedl Klaus.
Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) si ale ČR nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc státům eurozóny. Jde podle něj o zahraničněpolitické, nikoliv rozpočtové rozhodnutí. Chce se ale pokusit dojednat nižší podíl ČR na pomoci, pokud to bude možné.
Spíše proti záchrannému plánu se staví premiér Petr Nečas (ODS). O zapojení České republiky do pomoci eurozóně prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu podle něj rozhodne vláda, nebude odpovědnost přenášet na Českou národní banku. Je možné, že vláda bude o zapojení do pomoci hlasovat již na středečním zasedání, může ale rozhodnutí i odložit. Nečasův postoj podpořil předseda VV Radek John.
Prezident na vládě? Výjimečně
Klaus se běžně jednání vlády neúčastní. Do Strakovy akademie jezdí na jednání Bezpečnostní rady státu.
V lednu 2009 se Klaus účastnil jednání vlády Mirka Topolánka (ODS), která projednávala přepracovaný plán zahraničních misí české armády pro rok 2009. Na jednání o tomto, v té době kontroverzním, tématu byli přítomni také zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny. Začátkem října 2003 se Václav Klaus účastnil jednání kabinetu Vladimíra Špidly (ČSSD), na kterém se jednalo o návrhu evropské ústavy a o nadcházející mezivládní konferenci EU.
Sledujeme téma: Záchrana eura
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk