Klausova amnestie se týkala 111 000 osob

17.12.2013 9:12 | Zprávy

Nová statistika, která se zbývala dopady amnestie bývalého prezidenta Václava Klause z ledna 2013, uvádí, že se týkala více než 111 000 osob. Nyní se o ní mluví v souvislosti s odposlechy expremiéra Petra Nečase, ze kterých vyplynulo, že Nečas podpis pod dokument vyměnil za Klausův podpis pod konsolidační balíček vlády. Na expremiéra Petra Nečase bylo proto podáno trestní oznámení.

Klausova amnestie se týkala 111 000 osob
Foto: Radim Panenka
Popisek: Expremiér Petr Nečas dorazil ve čtvrtek ráno k výslechu v kauze Nagyová

Široká amnestie Václava Klause byla podrobena silné kritice a v těchto dnech se o ní znovu mluví v souvislosti s obchodem, který údajně učinil bývalý premiér Petr Nečas (ODS). Vyměnil prý podpis za podpis. V lednu v odposlouchávaném hovoru řekl Nečas šéfce svého kabinetu Janě Nagyové (nyní Nečasové), že svůj spolupodpis pod novoroční amnestií prezidenta Václava Klause vyměnil za souhlas prezidenta s konsolidačním balíčkem připraveným tehdejší vládou. Informoval o tom server Aktuálně.cz, Nečas to už dříve popřel.

"Amnestie je strašný průšvih," řekl tehdejší premiér podle policejního spisu Nagyové a dodal, že "může říct otevřeně, že šlo o podpis za podpis". Nečas kvůli tomu nyní čelí trestnímu oznámení. To na něj a další lidi podala iniciativa Vraťte nám stát, neboť by mohlo jít o zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplacení a zločinné spolčení.

Klausova amnestie z ledna 2013 se týkala více než 111 000 lidí. Z tohoto počtu se téměř 20.000 lidí dočkalo prominutí nepodmíněného trestu odnětí svobody. Zbylí amnestovaní zahrnují odsouzené k podmíněným trestům, obecně prospěšným pracím a domácímu vězení a také 265 obviněných, jejichž trestní stíhání bylo zastaveno kvůli tomu, že trvalo přes osm let.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…