Rozhovor s Martinem Stropnickým dělala divadelní dramaturgyně Lucie Němečková, a proto se jeho větší část točí kolem divadla. Nebylo však možné opomenout ani politiku, které byla po mnoho let jeho chlebem a nyní se jím stala opět. Rozhovor byl však veden během roku 2013, tedy v době, kdy Stropnický ještě nebyl poslancem ani šéfem resortu obrany, ale již bylo jasné, že bude za hnutí ANO kandidovat do Poslanecké sněmovny.
V té době pouhý občan Stropnický v rozhovoru prozrazuje ledacos o svých politických názorech a rovněž dává k dobru některé zážitky ze své diplomatické a politické kariéry. „Na počátku devadesátých let jsem si velice vážil Václava Klause,“ prozrazuje například.
Pak jej však prý velmi mrzelo Klausovo soupeření s Václavem Havlem, které naší zemi neobyčejně uškodilo. „Čím dál víc přerůstalo v nevraživost a bylo tak trochu prokletím našeho polistopadového vývoje,“ říká ministr v knižním rozhovoru, který vydalo nakladatelství Paseka. Zejména Václav Klaus prý v tomto „souboji“ a touze odlišit se občas zacházel do neuvěřitelných detailů.
„Mám za to, že Klausův euroskepticismus vznikl jako reakce na Havlovo evropanství,“ říká ministr. Sám prý zastává názor, že jakkoliv je Evropská unie nedokonalá, „stojí za to, abychom se nechovali jako nedospělý fracek“.
Pan premiér Klaus přivřel oči a pomalu se na mě otočil…
Sám vzpomíná, že v běžném hovoru je Václav Klaus celkem příjemný společník. „Bavili jsme se o filmech, o knížkách, byl to normální, příjemný rozhovor s člověkem, který se o všechno zajímal a o mnohém leccos věděl. Ale pak najednou vidíte politika, který bezdůvodně útočí na své partnery a shazuje je,“ vykládal ministr. Přitom právě Klaus podle něj způsobil to, že jsme při budování národa zapomněli na jeho „duši“. „Na morálku, humanismus, na tradiční hodnoty, které vyznávali T. G. Masaryk a Karel Čapek,“ upřesnil.
Podělil se i o jeden poněkud bizarní zážitek s Václavem Klausem, v devadesátých letech, když byl jako předseda vlády „na vrcholu“. Stropnický v té době působil jako velvyslanec v Itálii a v Římě organizoval státní návštěvu českého premiéra. Do programu cesty zařadil i tiskový brífink v jakémsi parku, u kterého ale zrovna chvíli předtím vznikla dopravní zácpa a temperamentní Italové vytvořili troubením a hlasitými nadávkami nepříliš reprezentativní kulisu premiérské tiskovky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo