Klíma se raduje nad průzkumem. 70 % pro omezení jistých médií. Ale je v tom háček

16.04.2023 19:57 | Zprávy

Někdejší vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma před několika týdny zpochybňoval výsledky průzkumu agentury SANEP, z něhož plynulo, že má většina Čechů pocit, že se do našich životů vrací cenzura a omezování svobody projevu, načež se aktuálně k tématu vrátil a upozornil, že je k dispozici nový, „profesionální“ výzkum. Ten naopak tvrdí, že Češi podporují, aby stát omezoval média, která šíří nepravdivé či manipulativní informace. Pozornost u nového průzkumu však budí například, že to, že do února existovala pozice vládního mediálního zmocněnce, vědělo jen 40 % dotázaných, potřebná však byla podle 42 % z nich.

Klíma se raduje nad průzkumem. 70 % pro omezení jistých médií. Ale je v tom háček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Klíma, bývalý vládní zmocněnec pro média a dezinformace

Značnou pozornost vzbudil únorový průzkum společnosti SANEP, zpracovaný pro Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP), z nějž vyplynulo, že má mít většina Čechů pocit, že se do našich životů vrací cenzura a omezování svobody projevu. Na dotaz: „Máte pocit, že se do našich životů vrací cenzura a omezování svobody projevu?“ uvedlo jednoznačné ne pouhých 17,8 % respondentů.

Pozornost vzbudilo, že se podle šetření, kterého se zúčastnilo 3 256 dotázaných, více než polovina Čechů (54,7 procenta) bojí otevřeně vyjádřit své názory a téměř 61 procent dotázaných lidí v průzkumu tehdy rovněž uvedlo, že považují v případě šíření nepravdivých informací za nejvíce nebezpečnou provládní propagandu bagatelizující energetickou a ekonomickou krizi. Respondenti byli dotazováni i na to, kdo podle jejich názoru šíří nepravdivé informace. V tomto ohledu si nejhůře vedli politici (67,7 %), následovaní veřejnoprávními médii (59,6 %) a mainstreamovými médii (56,2 %).

Skoro dvě třetiny respondentů vyjádřily své přesvědčení, že s tzv. dezinformacemi jakožto „s přirozeným jevem doprovázejícím demokracii“ není třeba bojovat novou legislativou, ale spíše diskusí a vzděláváním. „Výsledky průzkumu naznačují rozpor mezi názorem veřejnosti a kroky, které vláda a některé politické neziskovky v otázce omezování svobody projevu podnikají,“ komentovala organizace takovýto výsledek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…