"Domluvili jsme se, že se k tomu ještě posadíme," komentoval podle Mediafaxu Schwarzenberg případný prodej paláce po schůzce se svým polským protějškem Radoslawem Sikorskim.
V budově historického paláce dnes sídlí polské velvyslanectví, prodej ale nemůže proběhnout do doby, než se vyřeší vlastnická práva na objekt. Ministerstvo zahraničí o ně totiž vede spor s Městskou částí Praha 1.
"Nejdříve musíme vědět, patří-li to Praze nebo státu, pak o tom můžeme začít jednat," řekl kníže s tím, že by se prodeji paláce polské straně nebránil.
Pitomá situace
"Dodnes nevíme, jestli to patří Praze či státu nebo ministerstvu zahraničí, takže jsme tady trošku v pitomé situaci," dodal.
Polská strana věc nekomentovala, ačkoli zájem o koupi paláce má od loňského jara. S bývalým ministrem zahraničí Janem Kohoutem jednala o výměně paláce za nemovitosti ve Varšavě, které byly původně vlastnictvím československého státu, ale po 2. světové válce byly zestátněny. Kohout to striktně odmítl.
"Taková výměna je pro český stát nepřijatelná. Rozhodně nedojde k výměně paláce za nemovitosti, na které máme podle našich právních analýz nárok. Stejně tak je nemyslitelné dát Polsku tento historický palác jako kompenzaci za necelých 370 hektarů většinou zemědělské půdy," uvedl tehdy.
Navíc Kohout varoval, že by se nemělo ignorovat Německo. To má totiž už od 90. let zájem o Lobkovický palác. Protežovat Polsko na jeho úkor by podle Kohouta nebylo ani logické ani vhodné.
Čtěte:
Německý zájem o Lobkovický palác v Praze trvá. Bude na prodej?
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par