Zástupci koaličních stran v posledních dnech mluvili o tom, že dnes musí být o české nominaci jasno, aby Česko nemělo oslabenou pozici při jednání o konkrétním portfoliu s příštím šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Řada dalších evropských zemí již své kandidáty představila.
I když sociální demokraté od počátku prosazovali Mertlíka, začali se v minulém týdnu smiřovat s tím, že nakonec převáží Jourová, i díky tomu, že chce mít Juncker v budoucí komisi více žen. Lidé z okruhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) hovořili o tom, že sociální demokraté Jourovou nejspíš podpoří. Na oplátku chtěli získat souhlas šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše s prosazením některých programových priorit, například vyššího růstu minimální mzdy nebo rychlejšího růstu platů hasičů a policistů.
Česko usiluje o některé z ekonomických portfolií
Pokud se dnes koaliční rada i vláda skutečně shodne na Jourové, bude ji čekat slyšení před parlamentním výborem pro evropské záležitosti, než její kandidaturu kabinet definitivně potvrdí. Poté budou následovat vyjednávání o portfoliu, kde Česko usiluje o některou z ekonomických oblastí, slyšení v Evropském parlamentu a závěrem hlasování europoslanců o komisi jako celku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk