„Vážený pane europoslanče Ondřeji Koláři,“ napsal čínský Úřad pro parlamentní záležitosti čínské mise při EU europoslanci Kolářovi a pokračoval: „V nedávné zprávě jsme zaznamenali, že navštěvujete region Tchaj-wanu s několika poslanci Evropského parlamentu a máte oficiální styk s tchajwanským úřadem, včetně setkání s takzvanou ,viceprezidentkou‘ Hsiao Bi-khim a dalšími úředníky,“ píše úřad.
A to je podle úřadu porušením politiky jedné Číny, tady politiky, kdy Čína neuznává Tchaj-wan jako samostatný, ale jako svou součást. „To je vážné porušení závazku k zásadě jedné Číny, bez ohledu na to, zda jde o individuální činnost. Úřad pro parlamentní záležitosti čínské mise při EU tento čin důrazně odsuzuje a rozhodně se proti němu staví,“ dočetl se Kolář v dopisu.
A pokusil se Kolářovi vysvětlit politiku jedné Číny. „Na světě je jen jedna Čína. Tchaj-wan je nezcizitelná část čínského území a vláda Čínské lidové republiky je jedinou právní vládou zastupující celou Čínu. Princip jedné Číny je základní normou mezinárodních vztahů a konsenzem sdíleným mezinárodním společenstvím. Dodržování principu jedné Číny je také předpokladem a politickým základem diplomatických vztahů a přátelské spolupráce mezi Čínou a EU,“ popisuje úřad Kolářovi čínský pohled na existenci Tchaj-wanu.
Úřad Koláře varoval, že Čína spolu s EU navazuje užší styky a je tedy moudré nevyvolávat kontroverze a neshody. „V současné době Čína a EU usilují o obnovení meziparlamentních výměn. Je to v zájmu vztahů mezi Čínou a EU. Je důležité, aby obě strany prokázaly politickou moudrost a postupovaly stejným směrem, spíše než aby vytvářely nové překážky,“ poučuje úřad v dopise Koláře o řádných diplomatických vztazích.
Úřad následně apeloval na politickou vyzrálost Ondřeje Koláře a žádal jej, aby se dalších kontaktů s tchajwanskými úřady vyvaroval. „Doufáme, že vy a vaši kolegové uznáte význam a citlivost tchajwanské otázky, budete opatrní ve slovech a skutcích, přestanete s tchajwanskými úřady v jakékoli formě oficiálně komunikovat a budete se skutečnými činy řídit zásadou jedné Číny, čímž se vyhnete vyslání vážně špatného signálu separatistickým silám ,tchajwanské nezávislosti‘,“ stojí v závěru dopisu.
Znění dopisu i jeho smysl ovšem nenechal europoslance Ondřeje Koláře chladným.
„Čína těžce nese, že ji neposloucháme na slovo. A neštítí se vyhrožovat,“ vystartoval vůči asijské mocnosti Kolář na síti X.
Dopis označil za „oprsklý výkřik“ a požádal své příznivce, aby mu začali posílat návrhy vhodné odpovědi. „Prosím laskavé čtenáře, aby mi posílali návrhy odpovědí na tenhle oprsklý výkřik.“
Pro toho, kdo pošle nejpovedenější návrh odpovědi pak čeká z rukou Ondřeje Koláře odměna. Exkluzivní belgické pralinky. „Autora vítězného návrhu odměním exkluzivními belgickými pralinkami,“ přislíbil ve své výzvě na síti X Ondřej Kolář.
Čína těžce nese, že ji neposloucháme na slovo. A neštítí se vyhrožovat. Prosím laskavé čtenáře, aby mi posílali návrhy odpovědí na tenhle oprsklý výkřik.
— Ondřej Kolář (@OndrejKolar6) November 1, 2024
Autora vítězného návrhu odměním exkluzivními belgickými pralinkami ?? pic.twitter.com/MZCIlMngKf
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera