Kromě toho prý vláda bude fungovat de facto se dvěma premiéry. Kromě Bohuslava Sobotky to bude i šéf ANO Andrej Babiš. Již nyní se podle Pečinky začíná rýsovat rozdělení jejich „sfér vlivu“. Zatímco ČSSD navzdory snaze uspokojit co největší počet straníků na svých ministerstvech drží strukturu odborných náměstků, v resortech obhospodařovaných ANO je to zcela jinak.
Prakticky všude probíhá personální zemětřesení, přičemž se prý zdá, že jediným kvalifikačním požadavkem je práce v Babišově koncernu Agrofert. Do extrému je to prý dovedeno například na Ministerstvu životního prostředí, které řídí Richard Brabec, prověřený v managementu několika chemiček, a jeho prvním náměstkem má být Jan Landa, v minulosti finanční ředitel Unipetrolu.
Na Ministerstvu dopravy má Antonín Prachař, který sice podnikal soukromě, ale s Agrofertem čile obchodoval, za prvního náměstka Milana Ferance, finančního ředitele Agra Jevišovice, rovněž patřícího do Babišova impéria. Na Ministerstvu pro místní rozvoj pak Věra Jourová chystá výměnu rovnou všech náměstků s výjimkou jednoho. Daniel Braun má totiž to štěstí, že jeho bratr byl významným tvůrcem Babišovy předvolební kampaně.
Personální zemětřesení na „Babišových“ ministerstvech přitom teprve začínají, v následujících týdnech se dají očekávat nové tváře až do úrovně šéfů odborů. Již nyní lze prý předvídat, podle jakého klíče budou vybíráni.
„Vzniká tu dojem, že koncentrovaná ekonomická moc si pokradmu privatizuje i moc politickou,“ varuje Pečinka. To podle něj vytváří systémový problém, protože Babiš rozhodně není jediným silným hráčem na naší byznysové scéně a jeho konkurenti budou muset reagovat obdobným způsobem. Ještě více se tak rozvolní pravidla o střetu zájmů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav