„Hybridní hrozby mohou hrozit odkudkoli včetně některých takzvaných občanských aktivit a podobně," uvedl. Za "minimálně diplomatický nonsens" vzhledem k existenci mnohem autoritativnějších režimů označil záměr iniciátorů komise směřovat pozornost především k hrozbám pocházejícím z Číny a Ruska. Devítičlenná komise pro hybridní hrozby se má zabývat vlivem kybernetických útoků a šíření cílených dezinformací z ciziny na situaci v Česku.
O vznik komise usilovali už předloni zástupci pravicové opozice. Komise měla být podle jejich návrhu vyšetřovací a měla vyhodnotit vliv autoritářských režimů na dění v Česku. Členové komise měli hledat oblasti, v nichž se stát nedokáže s těmito riziky vypořádat, a doporučit opatření včetně případných změn legislativy. Část kritiků zejména z řad KSČM a SPD poukazovala na to, že komise zjevně míří na vliv Číny a Ruska.
Debatu o vzniku komise loni obnovila informace serveru Aktuálně.cz, že úvěrová společnost Home Credit proplatila téměř 2000 hodin práce PR agentuře C&B Reputation Management za zlepšování obrazu komunistické Číny u české veřejnosti. Home Credit k tomu uvedl, že nenajímal ani nepoptával v Česku služby, aby prosazoval zájem jakékoli cizí země. Společnost patří do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk