Konec? Německý průmysl povstal. „Francouzi mají elektřinu za polovic“

07.02.2024 8:00 | Zprávy

„Naprosto toxická,“ shledává předseda Svazu německého průmyslu Siegmund Russwurm energetickou politiku německé vlády a vyjádřil své obavy z nejistoty ohledně budoucích dodávek energie a jejich cen pro podniky. Upozornil, že ve Francii platí podniky o polovinu méně. Německo usiluje o klimatickou neutralitu do roku 2045, tento týden vláda přijala strategii pro budoucí zásobování energií, jejímž cílem je vytvořit rámec pro investice „do moderních, vysoce flexibilních a ke klimatu šetrných elektráren“.

Konec? Německý průmysl povstal. „Francouzi mají elektřinu za polovic“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý kancléř Olaf Scholz (SPD)

Podle předsedy Svazu německého průmyslu (BDI), současného předsedy dozorčí rady Thyssenkrupp a Voith Group a také bývalého člena představenstva společnosti Siemens Siegmunda Russwurma se německé podniky kvůli rozhodnutí země postupně opustit jadernou energii a uhlí a přejít na obnovitelné zdroje energie dostaly do dramatické nevýhody ve srovnání s ostatními průmyslovými zeměmi.

„Nikdo dnes nemůže s jistotou říci, jak budou naše dodávky energie vypadat za sedm let, a proto nikdo nemůže říct, jak vysoké ceny energie budou v Německu tehdy,“ řekl předseda Svazu německého průmyslu. „To je pro podniky, které se musí rozhodovat o investicích naprosto toxické.“

Russwurm si dále stěžoval, že francouzské podniky platí za elektřinu polovinu toho, co platí německé podniky.

Německo usiluje o klimatickou neutralitu do roku 2045. Změnou zákona německá spolková vláda zpřísnila cíle v oblasti ochrany klimatu a stanovila cíle neutralizace emisí skleníkových plynů. Ty se mají do roku 2030 snížit o 65 % ve srovnání s rokem 1990. Po roce 2050 chce německá vláda dosáhnout záporných emisí. To znamená, že Německo bude muset zachytit více skleníkových plynů v přírodních propadech, než kolik jich vypustí. Do roku 2030 má 80 procent elektřiny pocházet už jen z větrné a solární energie. Novela zákona o ochraně klimatu vstoupila v platnost 31. srpna 2021.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nové plynové elektrárny budou schopny spalovat vodík. !!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemtajovsky , 07.02.2024 10:34:57
To jsou kapšárkové. Kde ten vodík seženete? Na jeho výrobu v jakékoliv podobě je potřeba energie, kterou nemáte. Zákon o zachování hmoty a energie platí navzdory zelenému náboženství.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Nová akce EU: Barevně sladěné sanitky v celé Unii

18:14 Nová akce EU: Barevně sladěné sanitky v celé Unii

Od roku 2027 má být po celé EU harmonizována barva a vybavení sanitních vozů, aby pacient z jiné čle…