„Premiér Fiala nám osvětlil, že za předsednictví jeho vlády se úspěšně schválila Euronorma 7 a když ho zvolíme na další období, už nebudeme montovna, ale budeme mít hi-tech firmy, špičkové univerzity a platy jako v Rakousku,“ uvedl ekonom Pavel Šik na svém facebooku. Při pohledu na stagnaci, které čelí německá ekonomika jen stěží můžeme být v klidu a věřit, že budeme ostrůvkem prosperity.
Německo je nejvýznamnější destinaci českého vývozu. Směřuje tam ca 30 % procent exportu. V tomto našem vývozu do Německa převažují meziprodukty, například kovové výrobky či součásti strojů. To nedává podle ČNB exportérům velký prostor pro případnou geografickou reorientaci, tj. nahrazení odběratele v případě, že ten německý skončí, dodává Šik.
Mezinárodní měnový fond na konci října snížil svou prognózu hospodářského růstu Německa na tento rok na nulu. Nejen to, ale i na příští rok snížil prognózu, což znamená, že Německo je v hluboké strukturální krizi.
Poukázal, že zvučná jména německých automobilek, které čelí zásadním změnám, jež vedou ke snižování výroby, uzavírání závodů a restrukturalizaci celého odvětví:
Volkswagen má za cíl ušetřit celkově 14 miliard euro nákladů, chce zavřít 3 továrny a ve vzduchu je „desetitisícové“ propouštění. „Tam se zaměřují odbory i politika a jednání probíhají. Jenže podíl dodavatelů třeba v automobilovém průmyslu na celkovém podílu výroby je kolem 80–90 procent. Jednoduše bychom mohli říci, že na jednoho pracovníka u VW připadá 9 pracovníků u dodavatelů koncernu,“ dodává ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská