Korupčníky pro policisty odhalují novináři. Proč? Nejsou peníze

20.07.2011 23:24 | Zprávy

Bývalý ministr vnitra Radek John si opakovaně stěžoval, že čeští protikorupční policisté nikdy nechytili žádnou "velkou rybu". Analýza expertů z rezortu odhalila proč - nejsou prý peníze a není ani čas.

Korupčníky pro policisty odhalují novináři. Proč? Nejsou peníze

"Některá výpočetní technika je v havarijním až muzejním stavu," svěřili se Hospodářským novinám někteří z detektivů. Peníze jsou prý pro úřad klíčové, jejich nedostatek pak vede k tomu, že největší korupční kauzy za ně odhalují novináři.

"Je žádoucí dosáhnout ještě většího podílu poznatků z vlastních zdrojů, neboť se tak často odhaluje korupční trestná činnost, kde žádná ze stran nemá zájem o prozrazení," povzbuzují experti detektivy.

Účinné metody se nepoužívají

Peníze jsou potřeba i na některé praktiky vyšetřovatelů. Detektivové totiž mohou využívat i nastrčených peněz. Když k nim například přijde podnikatel s tím, že si mu lobbista řekl o úplatek, půjčí mu tyto označené peníze, vybaví ho nahrávacím zařízením a vyšlou ho na schůzku. Důkaz je pak nezvratný.

Bohužel není tato metoda příliš často používána, čehož si všimla i analýza. "Drtivá úspěšnost musí vést k úvahám na téma většího využití tohoto institutu," upozorňuje proto.

Dalším způsobem, jak mohou detektivové odhalit korupci, je tzv. finanční šetření. To znamená, že o podezřelém zjistí první poslední - jeho příjem, jestli dědil, jak danil, kam jel na dovolenou atd. Na tento institut ale pro změnu není čas. Případů je totiž mnoho, někteří detektivové jich řeší naráz i třicet.

Poradní tým expertů bude radit jak na korupci

S korupcí by vyšetřovatelům nyní mohla pomoci nová vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake. Ta momentálně buduje svůj tým. "V první řadě tu je vládní výbor pro boj s korupcí. Ten chci koncipovat podobně jako bezpečnostní radu státu, ky jsou tam zástupci jednotlivých resortů. To bude minimalistický tým o deseti lidech, nebudou placeni mým úřadem," vylíčila HN, jak by měl vypadat boj s korupcí v její režii.

"Vedle toho bych chtěla postavit poradní tým, kam bych ráda pozvala lidi jako je Oldřich Kužílek (bezpečnostní poradce - pozn. redakce). Chtěla bych oslovit řadu lidí včetně zástupců nevládních organizací Transparency International či Oživení."

Peake i detektivové zaznamenávají první shodu - rádi by, aby se do zákonů vrátil institut účinné lítosti, tedy princip - kdokoli předá či převezme úplatek a bez zbytečného odkladu informuje policii, nemusí se bát trestního stíhání.

Čtěte:

Šéf protikorupční policie: Vyšetřování Bártových obálek jsem nebrzdil

Protikorupční policie dlouhodobě nefunguje, zdůraznil komentátor

Aféra na protikorupční policii bobtná. Figurují v ní vrcholoví zaměstnanci

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…