"Osoba Radovana Krejčíře, když si otevřete zdejší noviny v době, kdy je nějaká kauza živá, plní titulní stránky. Nicméně většina lidí si uvědomuje, že to je problém Radovana Krejčíře a nikoli problém ve vztazích mezi Českou republikou a Jižní Afrikou," řekla velvyslankyně. Podle ní se Krejčířův český původ někdy objevuje jako konverzační téma, ale Jihoafričané to nevnímají jako prvek vztahů mezi oběma státy.
"Já jsem nezaznamenala nikde, ani v rozhovorech, ani v tisku, že by to mělo nějaký negativní dopad na vztahy," řekla Blanka Fajkusová. "Naopak, všude se připomíná, že Radovan Krejčíř byl odsouzen i v České republice, že česká vláda usiluje o jeho vydání do České republiky. To se tady ví a sleduje," zdůraznila.
České velvyslanectví vývoj trestních kauz kolem Krejčíře sleduje a podává o něm informace do Prahy. Aktivně se do nich ale nezapojuje a Fajkusová potvrdila, že Krejčíř českou ambasádu nikdy o pomoc nebo spolupráci nepožádal.
Ambasáda se ohledně Krejčíře zapojuje do úsilí o jeho vydání do Česka. "Naše hlavní úloha je zprostředkovávat oficiální kontakt v extradiční žádosti," řekla velvyslankyně. Praha usiluje o Krejčířovo vydání, protože byl v Česku pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.
Krejčíř v roce 2005 uprchl policii během domovní prohlídky a odešel z Česka na Seychely. V roce 2007 přicestoval do Jihoafrické republiky, kde požádal o azyl. Úřady sice žádost zamítly, stále ale není u konce odvolací řízení.
Jihoafrická média spojují Krejčíře s řadou trestných činů, soud mu ale zatím žádný neprokázal. Minulý týden byl Krejčíř zatčen kvůli podezření z únosu a z pokusu o vraždu. V pondělí by měl soud rozhodnout o tom, zda Čecha umístí do vazby, nebo ho propustí na kauci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk