V kauze mýtného systému v poslední době padá jedno trestní oznámení za druhým. Nejprve Kremlík ohlásil, že mu byl právníkem Janouškem nabídnut úplatek 1,5 milionu korun a v pondělí kvůli tomu podal trestní oznámení.
Janoušek, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala, vše popírá a chystá se také podat trestní oznámení pro křivé obvinění. „S ohledem na dlouhodobé přátelské vztahy jsme se na jeho žádost potkali tuto sobotu v Krkonoších, kde překotně a zmateně mluvil o své extrémně složité životní situaci,“ uvedl Janoušek o nedávné schůzce s Kremlíkem.
„Mezi jinými pronesl i větu o nabídce 1,5 milionu, která mě zarazila, protože jsem nevěděl, o čem mluví, a proto jsem se snažil konverzaci odvést do ztracena větou, že o tom nic netuším,“ dodal Janoušek, který Kremlíkovo „lživé obvinění kategoricky odmítá“.
Janoušek poukazuje na fakt, že údajnou nabídku úplatku Kremlík ohlásil až s několikatýdenním zpožděním, což je podle něj značně nevěrohodné. „Je mi líto, že moje snaha podpořit člověka v katastrofické pracovní, osobní a finanční situaci je zneužita k tomu, že Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci,“ dodal Janoušek na adresu odvolaného ministra dopravy.
Kremlík nabídku na úplatek měl dostat v prosinci, ale celou věc skrze textovou zprávu ohlásil řediteli BIS Koudelkovi až 14. ledna. Mluvčí BIS Ladislav Šticha v pondělí řekl, že na Koudelku se jeden z členů vlády obrátil. „Pan ředitel pana ministra upozornil, že by měl co nejrychleji tuto skutečnost oznámit orgánům činným v trestním řízení,“ řekl Šticha.
Kremlík zároveň prohlásil, že ředitel BIS mu slíbil, že o věci informuje premiéra Andreje Babiše a vrchní státní zástupkyni Lenkou Bradáčovou, kteří ale popírají, že by jakékoliv informace skutečně obdrželi, jak informuje server Lidovky.cz.
Kvůli nastalému zmatku se rozhodl podat trestní oznámení také pirátský poslanec Černohorský. „Pokud se Vladimír Kremlík, ředitel BIS či premiér skutečně dozvěděli o možném spáchání trestného činu podplácení, pak měli ze zákona povinnost bez odkladu takovéto informace doručit státnímu zástupci či policejnímu orgánu. Jestliže tak neučinili, mohli sami spáchat trestný čin neoznámení trestného činu,“ napsal na svém Facebooku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma