Krize civilizace započne restart, může přijít už brzy. Na konci je kolaps, varoval slovutný profesor

25.01.2019 21:46 | Zprávy

Archeolog a egyptolog profesor Miroslav Bárta se v pořadu Rozstřel pro iDNES.tv rozpovídal na téma Egypta a jednotlivých civilizací, které následně přirovnával k té nynější. „Dneska je to složitější, protože je celý svět propojen, dnes existuje globální svět, a pokud nastane problém, tak ho má, s výjimkou některých regionů, svět celý,“ řekl. Dodal však, že krize pro civilizace neznamenají úplný konec, ale spíše „restart“, úplný konec civilizace nadneseně naznačil na příkladu indiánů: „Pokud rozdáte indiánům deky infikované nějakým virem, tak to konec být může.“ Závěrem se diskuze stočila i na ekonomické migranty, ty profesor Bárta nepovažuje za hrozbu, pokud přicházejí za prací a respektují naše hodnoty.

Krize civilizace započne restart, může přijít už brzy. Na konci je kolaps, varoval slovutný profesor
Foto: Reprofoto:ČT
Popisek: Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.

Profesor Bárta na začátku uvedl, že tuto sobotu startuje měsíční expedice, do níž je zapojen. Ta se bude věnovat výzkumu jedné z hrobek v archeologické lokalitě na severu Egypta, v Sakkáře, ta je známa již 150 let a má kompletně zachovanou výzdobu, její výzkum však nebyl zatím dokončen. V Sakkáře jsou v současné době známy pyramidové komplexy několika králů a královen 3., 5. a 6. dynastie, mezi nimi zejména Džosera, Tetiho, Pepiho I. a II., a také pyramidy panovníků 8. dynastie Ibiho a 13. dynastie Chendžera. Jižní část této lokality je zatím málo prozkoumána.

Hrobka, o níž Bárta mluvil, pochází z období, kdy byl Egypt na vrcholu, avšak mu zároveň začaly docházet zdroje, byl velmi zbyrokratizován a měl vysoké mandatorní výdaje. Ke slovu se začali, místo státu, dostávat vlivní muži té doby, ti kontrolovali tok financí ve státě. Na otázku od moderátora, zdali byl soumrak civilizací zapříčiněn i byrokratismem, Bárta odvětil: „To je realita každé civilizace, obávám se.“ Podotkl, že je Česká republika v Egyptě „dobře zapsaná“ a výzkumné týmy jsou v Egyptě známy jako jedny z nejlepších, popřel též, že by v Egyptě panovaly velké korupční kauzy, které by se týkaly archeologie.

Poté se Bárta zabýval klimatickými změnami v minulosti, přičemž zmínil, že se v jednom období „vypnul Golfský proud“ a během padesáti let teploty na Zemi klesly o 5 až 8 stupňů na severní polokouli, také varoval, že k tomuto jevu, dle nejnovějších studií, dochází i nyní. Dodal, že s klimatem a jeho změnami se pojí i zvýšené proudy migrace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

hospodaření ČT

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Senatorka-Zwyrtek-Hamplova-Jako-senatorka-bych-mela-mit-pravo-na-nezacernene-verze-772210 - Když tyto informace získáte, zveřejníte je? Protože proč bychom tyto informace o odměnách a hospodaření Čt nemohli znát i my občané, když teda mnohdy ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek: Ukrajina bude k míru dotlačena. Dokázali hodně, ale vyhrát nemůžou

18:00 Zaorálek: Ukrajina bude k míru dotlačena. Dokázali hodně, ale vyhrát nemůžou

„Všechno je ale otázka času, protože se nakonec ukáže, že neexistuje jiná varianta, než jít cestou, …