Krizový štáb nemocnic požaduje kompenzace za zrušené poplatky

07.04.2014 14:10 | Zprávy

Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů vyzval v pondělí ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby splnil slib občanům kompenzovat ze státního rozpočtu výpadek zdrojů po zrušení stokorunových poplatků v nemocnicích. Nemocnice podle štábu na tento slib spoléhaly, jsou teď v kritické finanční situaci, loni byla ztráta hospodaření všech nemocnic tři miliardy, třetině zařízení hrozí krach, uvedli v pondělí zástupci štábu.

Krizový štáb nemocnic požaduje kompenzace za zrušené poplatky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Krizový štáb okolo nemocničních zařízení vyzval ministra financí Andreje Babiše k plnění koaliční smlouvy

„Podpořili jsme plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na kompenzace, nemocnice už nemají žádné vnitřní rezervy, propadají se do vnitřního dluhu, prodlužujeme splatnost dodavatelům a hrozí, že to dopadne i na kvalitu péče. Pokud situace nebude napravena, blíží se krachy nemocnic," řekl předseda Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) Eduard Solich.

Přestaňte brát pacienty za rukojmí, vyzval štáb Babiše

„Chtěl bych vyzvat ministra financí, přestaňte si s námi hrát, přestaňte brát pacienty za rukojmí," řekl prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Připomněl, že řada pacientů volila hnutí ANO, nyní jsou podle něj zklamáni. Pokud se situace nebude řešit, bude muset Svaz pacientů vyhlásit stávkovou pohotovost a pacienti budou muset vyrazit do ulic, tvrdí.

Babiš opakovaně řekl, že by stát neměl navyšovat peníze pro zdravotnictví, dokud nebude utrácení v resortu transparentnější. Zdravotnictví považuje za černou díru, poukazuje na předražené nákupy drahých přístrojů a špatnou lékovou politiku.

Za stávající situace není možné zajistit péči, na kterou jsou občané zvyklí

Sohlich upřesnil, že zrušením poplatků klesly nemocnicím příjmy za akutní péči o dvě procenta a o osm procent za péči následnou. „Vyhlášení, že zdravotnictví je černá díra, jsou naprosto nesmyslná, řekl bych nebezpečná," dodal.

Podle prezidenta České lékařské komory ČLK) Milana Kubka by politická reprezentace měla splnit, co podepsala. Uvedl, že ČLK připravila stabilizační plán pro české zdravotnictví, aby se s penězi, které do zdravotnictví přijdou, zacházelo hospodárně.

„Mrzí nás to, ale rezort je v takové situaci, že za stávající peníze není možné zajistit péči, na kterou jsou občané zvyklí," uvedl Kubek.

Pacienti bývají z péče často zklamaní

Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková varovala, že situace zdravotnictví není dobrá. „Kdo dnes jde do zdravotnictví jako pacient, bývá často zklamán. Na oddělení se 40 lůžky je jedna sestra. Zklamáni jsou i zdravotníci, zdravotnictví je personálně poddimenzované," řekla a zdůraznila, že výpadky z příjmů, které způsobilo například rostoucí DPH, není už resort schopen nahradit.

Němeček předložil vládě návrh zákona, podle kterého by měla stoupnout měsíční platba za šest milionů státních pojištěnců ze 787 na 845 korun. Zdravotnictví by tak letos získalo navíc 2,1 miliardy, podle návrhu by měly pojišťovny navýšit nemocnicím platbu za den o 100 korun jako kompenzaci zrušeného stokorunového poplatku za hospitalizaci.

Vláda debatu o navýšení odvodů za státní pojištěnce minulý týden přerušila. Nemocnice vyjádřily nad krokem vlády překvapení. Mezi ČSSD a ANO se pak ohledně kompenzace poplatků a hospodaření ve zdravotnictví rozhořel koaliční spor.

Sociální demokracie trvá na tom, aby vláda přijala příslušný zákon, kterým se zvýší platby za státní pojištěnce, a to nejpozději v polovině letošního roku. Podle Babiše by ale pacienti neměli být bráni jako rukojmí, když byly ve zdravotnictví v minulosti uzavřeny mnohé podezřelé smlouvy a zakázky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…