Barták dnes totiž vydal odmítavou reakci sdělení, že protikorupční policie ho spolu se zbrojařem Michalem Smržem pravděpodobně obviní v kauze Tatra. „Dnešní pokračující obludná mediální konstrukce, cíleně rozpoutaná již před rokem deníkem Mladá fronta Dnes, je nevídaná, šokuje mě a zbavuje poslední víry ve fungování právního státu," napsal Barták.
Související: Kauza Tatry: Ve vyšetřování Bartáka mohlo dojít k porušení zákona
Podle koordinátora protikorupčního sdružení Oživení Martina Kameníka je složité rozhodnout v takovém případu o vině či nevině. Je to tvrzení proti tvrzení, a tak by bylo nezbytné prokázat nějaký jasný úmysl obviněných.
„Armádní zakázky jsou specifické v tom, že nejsou tak transparentní jako jiné zakázky, které zadává civilní sektor," potvrdil Kameník v televizi. Podle něj o tom veřejnost a novináři vědí úplné minimum, takže lze lépe skrývat případná pochybení. Pokud je to však pravda a skutečně exministr Barták je vinen, pak se prý nabízí jen jedno řešení. „A to, že korupce u nás dospěla do té fáze, že veřejní představitelé si nedělají žádné skrupule, že by oslovili představitele nějaké zahraniční firmy." Přitom je podle pravidel OECD zakázána jakákoliv žádost mezi cizími zeměmi o úplatek.
Kauza však bude mít špatný efekt na pověst České republiky v zahraničí. Firmy pak podle Kameníka nebudou mít jistotu, že na českém trhu uspějí, pokud se budou chovat čestně. A to jen škodí české konkurenceschopnosti.
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan