Chvojka na svém facebookovém profilu upozornil, že pravidla divácké soutěže Český slavík Mattoni umožňují vyřadit ze soutěže ty, kdo porušují dobré mravy. „Televizní přenos zajistila TV Nova. Jedním z účinkujících byli neonacista Tomáš Ortel a jeho hudební skupina Ortel, která navazuje na tvorbu Ortelovy skupiny Conflict 88. Veřejné vystoupení skupiny Ortel, která se hlásí k Rudolfu Hessovi, Adolfu Hitlerovi a dalším zločincům a je v textech svých písní otevřeně antisemitská, antimuslimská a hlásí se jimi i k fašismu a (neo)nacismu, považuji za otřesné a odsouzeníhodné,“ napsal Chvojka s tím, že proto žádá RRTV, aby tento fakt reflektovala a začala se urychleně tímto podle Chvojky „evidentním lapsem TV Nova“ zabývat.
Ortel by se tak dobře neumístil, kdyby šiřitelé dobra neobviňovali vystrašené lidi z rasismu a xenofobie
Mediální analytička Irena Ryšánková ale na svém Facebooku upozornila všechny „šiřitele dobra“, které pobouřilo překvapivě dobré umístění Ortelu, že na současné situaci mají lví podíl. Podle ní by se Ortel tak dobře v Českém slavíkovi neumístil, kdyby „šiřitelé dobra“ vytrvale neobviňovali lidi, kteří mají strach, z toho, že jsou nevzdělaní xenofobové, rasisté a fašisté.
Podle Ryšánkové lidi také utvrzují ve frustraci „kecy o tom, že by bylo lepší, aby za lid rozhodovaly elity“.
Podotkla k tomu, že si nemyslí, že až se do čela tohoto státu dostane nějaký skutečný nácek, tak že všichni ti sluníčkoví lidé a ti, kteří si o sobě z neznámého důvodu myslí, že jsou elity, si pak budou schopni přiznat část viny. „Včetně devadesáti procent politické reprezentace,“ dodala s tím, že náckovským prezidentem nebude Martin Konvička. Ten prý „jen mluví“.
Není tu nikdo, kdo by Ortelu řekl, že podobné produkce do televize nepatří
Umístění Ortelu v Českém slavíkovi se nelíbí ani komentátorovi Lidových novin Martinu Zvěřinovi. I když se snažil jeho význam ponížit tvrzením, že anketa Český slavík už dávno nezajímá polovinu národa, jako když se před pětadvaceti lety hlasovalo o Zlatém slavíkovi. „Prodeje i poslechovost hudby od té doby propadly na zlomek někdejšího počtu, takže zvítězil-li někdo letos, jeho vliv je oproti minulým slavíkům daleko slabší. Proto rozhodně nelze tvrdit, že by společnost propadla xenofobii,“ tvrdí Zvěřina.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam