Kvůli referendům vzniká mezi sociálními demokraty rozkol

16.03.2018 7:33 | Zprávy

Sněmovní strany KSČM a SPD jsou zajedno v tom, že opouštění EU nebo NATO by se mělo řešit formou obecného referenda. Právě to podle dnešních Lidových novin ale vyvolalo rozkol uvnitř sociální demokracie, ve které s nimi souhlasí například první místopředseda Jiří Zimola.

Kvůli referendům vzniká mezi sociálními demokraty rozkol
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zimola a Jaroslav Foldyna

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek opět jednal se stranami, u nichž doufá, že by od nich mohl získat důvěru pro svou druhou vládu. Po ukončení jednání se pak nechal předseda komunistů Vojtěch Filip slyšet, že stále zůstává nedořešena otázka o podrobení mezinárodních smluv obecnému referendu, což pokládá za jisté minus, jelikož právě po tom, podle jeho názoru, Češi touží. „Předpokládám, že si to občanská veřejnost nenechá pro sebe. Lze očekávat petiční archy, aby zákon o obecném referendu skutečně platil,“ uvedl.

Tomuto tlaku hnutí ANO zatím odolává, zato postoje poslanců ČSSD se v oblasti obecného referenda rozcházejí. Lidové noviny také informovaly, že ve svém komentáři ve středečním Právu Jiří Zimola psal o tom, že i mezinárodní smlouvy by měly spadat pod režim obecných referend. Společně s některými dalšími poslanci z ČSSD už prý návrh tohoto zákona předložili, ponechán ale byl pod referendy ústavními. „V ČSSD by se měla na toto téma otevřít debata. Předložený návrh ČSSD nedává lidem možnost vyjádřit se k setrvání v EU či NATO. Při vstupu nám lidé byli dobří, a teď se k nim máme otočit zády?“ptal se na sociální síti. Podle informací LN byli však straníci jeho akcí zaskočeni a neporozuměli tomu, co je vlastně jejím cílem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

Věříte v nezávislý proces?

Tvrdíte, že je to vaše trestní stíhání politický proces. Ty ale rozhodně neprobíhaly podle nějakého práva. Co tedy čekáte od toho vašeho procesu? A fakt myslíte, že nějaký politik, může ovlivňovat soudní moc u nás? Jestli ano, co uděláte, aby k tomu nedocházelo, když budete ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čvančarová, Pavel i „krásně oblečený mladík“ po akci za Ukrajinu čelí zlému srovnání

20:33 Čvančarová, Pavel i „krásně oblečený mladík“ po akci za Ukrajinu čelí zlému srovnání

„Silně mi to připomíná dobu těsně před pádem komunistického režimu. Jakeš se v Sovětském svazu dověd…