Kvůli vám máme být chudí?! Z Afriky zahřmělo na Západ

11.12.2022 18:05 | Ze sítí

Část Nigérie je pod vodou a Západ je neschopen převzít zodpovědnost za své činy, napsal nigerijský prezident Muhammadu Buhari pro The Waschington Post. Částka 100 miliard dolarů na pomoc rozvojovým zemím nebyla zaplacena. Rozvoj a industrializace Afriky tím utrpěl. „Západní rozvoj rozpoutal na mém kontinentu klimatickou katastrofu,“ prohlásil a vzkázal vyjednavačům summitu, ať Africe nediktují, jak zacházet s vlastními zdroji.

Kvůli vám máme být chudí?! Z Afriky zahřmělo na Západ
Foto: Repro Youtube
Popisek: Muhammadu Buhari, prezident Nigérie

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari kritizuje pokrytectví a neschopnost západních zemích nést odpovědnost za řešení změn klimatu. „Mnoho mých vrstevníků je frustrováno pokrytectvím Západu a jeho neschopností převzít odpovědnost.“ napsal pro The Washington Post v komentáři z 9. listopadu 2022 s názvem „Jak nemluvit s Afrikou o změnách klimatu.“

Bohaté země se opozdily s poskytnutím 100 miliard dolarů, které slíbily na pomoc rozvojovým zemím při snižování emisí a zvládáním dopadů změn klimatu, a to i přes to, že Afrika je dle OSN změnami nejvíce postiženým kontinentem, řekl Buhari – nigerijský prezident a bývalý generálmajor nigerijské armády. Poprvé se k moci dostal po vojenském puči v roce 1983, který ukončil éru Druhé nigerijské republiky a stal se předsedou Nejvyšší vojenské rady Nigérie. Puč ospravedlňoval tím, že tehdejší vláda byla nekompetentní a zkorumpovaná, po dvou letech však byla svržena i jeho vláda. Buhari byl poté 3 roky vězněn a kandidoval na prezidenta až v letech 2003, 2007, 2011 a úspěšně až v roce 2015. Od února 2019 započal své druhé volební období, znovu tedy již kandidovat nemůže a jeho prezidentská kariéra by měla skončit v květnu 2023.

Jeho článek vyšel při příležitosti Konference OSN o změně klimatu 2022, též známé jako COP27 a Buhari v něm poskytl rady vyjednavačům summitu. Vyhnout by se podle něj měli hlavně zhoršování „klimatu nedůvěry“, jež nás obklopuje, jak uvedl tajemník OSN António Guterres.

Buhari vyzval bohaté země k nasměrování většího podílu finančních prostředků na pomoc rozvojovým zemím, aby se mohly lépe přizpůsobit změnám klimatu, mezi které patří i sezónní záplavy, které se kvůli klimatickým změnám zhoršují a tento rok postihly 34 z 36 nigerijských států a vysídlit se kvůli nim muselo přes 1.4 miliónů lidí.

Zmínil také, že většina finančních prostředků nyní putuje k projektům obnovitelné energie, které snižují emise, více peněz by však mělo být poskytnuto Africe. „I když takové projekty mají své využití, mnohem více peněz musí jít na pomoc Africe k adaptování se na dopady klimatických změn – což je jedině fér pro kontinent, který produkuje méně než 3 % globálních emisí.“ uvedl a dodal, že i kdyby Afrika využívala veškeré své zásoby zemního plynu, zvedl by se její podíl na globálních emisích jen na 3.5 %. „My nejsme tím problémem,“ prohlásil a nabádal tak k rovnému přístupu mezi Západem a africkými zeměmi při posuzování dopadů klimatických změn a zodpovědnosti za ně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak kamaráde, těch 100 miliárd už prošustrovali na Ukrajině. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseClinton , 11.12.2022 19:16:19
Tak víc dělat a míň šuškat!

|  10 |  0

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…