Le Penová kvůli „noční můře“ v Paříži přerušila předvolební kampaň

14.11.2015 10:02 | Zprávy

Přímo z Francie, ale i dalších evropských zemí a z celého světa již přicházejí reakce na teroristické útoky islamistů v Paříži, v důsledku kterých bylo usmrceno více než 120 lidí a dalších nejméně 200 bylo zraněno. Informace o přesném počtu obětí a zraněných však zatím nejsou konečné.

Le Penová kvůli „noční můře“ v Paříži přerušila předvolební kampaň
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V multikulti Paříži nedaleko metra Chateau d'Eau

Prezident země Francoise Hollande se v době výbuchů nacházel na fotbalovém stadionu v Saint Denise, kde sledoval společně s ostatními diváky fotbalové utkání mezi Francií a Německem. Jelikož se exploze ozývaly i v blízkosti stadionu, byl viditelně otřesený Hollande neprodleně evakuován. Následně vyhlásil výjimečný stav, což se ve Francii stalo poprvé od války s Alžírem, která probíhala v letech 1954–1962. „Chtěl bych říci, že budeme bojovat. Náš boj bude nemilosrdný a teroristé musejí vědět, že celá Francie se v tomto boji sjednotí a dá dohromady. Nenecháme se zastrašit, byť jsme dnes tváří v tvář tomuto barbarskému a ohavnému činu plni emocí,“ prohlásil bojovně naladěný prezident, který dokonce zapomněl poznamenat obligátní „Tento čin nemá nic společného s islámem“. Prezident také zrušil svoji víkendovou účast na summitu G20 v Turecku.

Šéfka Národní fronty Marine Le Penová v časných ranních hodinách na svém Twitteru oznámila, že přerušuje svoji kampaň do regionálních voleb, které se budou konat v zemi příští měsíc. „Noční můra pokračuje. Pozastavujeme proto naši kampaň až do příštího oznámení. Našimi srdci otřásá chladný hněv,“ napsala Le Penová v bezprostřední reakci na teroristické útoky. Předvolební průzkumy dávaly Národní frontě značné naděje na úspěch. Lze očekávat, že včerejší teroristické útoky v Paříži šance strany uspět v regionálních volbách ještě posílí. Pro Le Penovou je úspěch v prosincových volbách klíčový i z jiného důvodu. Pokud by Národní fronta ve větší míře ovládla regiony, bylo by to pro ni odrazovým můstkem pro prezidentské volby v roce 2017. I tady zatím patří k favoritům a vzhledem k jejímu vyzyvateli Nicolasi Sarkozymu půjde patrně o těsný výsledek.

V Paříži jsou podle aktuálních informací místních úřadů dnes uzavřena veřejná místa, jako jsou školy, knihovny, gymnázia, plavecké stadiony a trhy. Stejně tak dnes budou nepřístupné univerzity. Společnost American Airlines již také oznámila, že až do dalšího oznámení přerušuje své letecké linky do Paříže. Někteří světoví politici ruší své návštěvy Francie. Jako první tak učinil před několika minutami íránský prezident Hassan Rohani, který měl navštívit kromě Francie také Itálii. Ještě před tím „útoky proti lidskosti“ veřejně odsoudil a vyjádřil nad nimi politování. Ještě v nočních hodinách reagoval na pařížské útoky také americký prezident Barack Obama, který přislíbil, že on i jeho země udělají vše pro to, aby pachatele dostihla spravedlnost. „Nebudu spekulovat o tom, kdo je za to zodpovědný. Tyto útoky jsou v každém případě srdcervoucí a mířené proti celému lidstvu,“ uvedl prezident USA.

Britský premiér David Cameron reagoval nejprve na svém Twitteru, když napsal v bezprostřední reakci, že je „útoky v Paříži šokován“. Stejně jako Obama také on příslíbil Francii pomoc při objasňování tohoto zločinu. „Naše myšlenky a modlitby jsou nyní s francouzským lidem,“ napsal v závěru Cameron. Téměř okamžitě zareagovalo také čínské ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Hong Lei uvedl, že „celá Čína je teroristickým činem hluboce šokována a vyjadřuje hlubokou solidaritu s Francií v boji proti celosvětovému terorismu“. „Terorismus je společnou výzvou pro celé lidstvo. Čína bude všemi silami podporovat Francii ve snaze zajistit si národní bezpečnost a stabilitu v této složité době,“ zmínil mluvčí. Teroristické útoky odsoudil rovněž generální tajemník OSN Pan Ki-mun a zdůraznil, že je zapotřebí přivést pachatele útoků ke spravedlnosti.

Do médií také promlouvají očití svědci bombových explozí. „Když jsme šli k autu, tak jsme viděli vybíhat z koncertního sálu Bataclan desítky lidí. Mnozí z nich byli potřísněni krví a křičeli. Viděla jsem jednoho z mužů, který měl na bílé košili krvavý otisk ruky. Byla to otřesná podívaná,“ uvedla Caterina Giardiniová. Přímo uvnitř sálu, kde právě vystupovala americká rocková kapela Eagles of Death Metal, byl také reportér francouzské rozhlasové stanice Evropa 1. „Najednou jsem se otočil a viděl jednoho z atentátníků. Vypadal velmi mladě a mohlo mu být tak dvacet let. Zpočátku jsme si mysleli, že byl součástí pyrotechnické show. Pak jsme ale viděli jeho pistoli a pochopili jsme, že o žádnou legraci skutečně nejde,“ popsal svůj zážitek dvaadvacetiletý Toon, který vstoupil do sálu právě ve chvíli, kdy začali teroristé bezhlavě střílet kolem sebe. „Lidé padali doslova jako domino. Jeden z těch teroristů měl na hlavě velký klobouk a všichni byli oblečeni v černém. Rychle jsem se obrátil a utíkal pryč,“ dodal.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

21:57 „Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

Policie žádá o vydání poslance a předsedy SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Důvodem je podezřen…