Legendární L 410 umí zvládat extrémní klima, výšky i špatné podmínky pro přistávání
09.11.2022 11:22 | Tisková zpráva
Česká republika se po celém světě proslavila hned v několika průmyslových odvětvích. Jedním z nich je bezpochyby také výroba letadel, která má v naší zemi více jak stoletou tradici. Vlajkovou lodí v této mezinárodní expanzi se přitom stalo legendární letadlo L 410, které se od roku 1971 vyrábí v Kunovicích.
reklama
„Za úspěchem letounů L 410 stojí několik základních vlastností, kterými doslova vyniká oproti své konkurenci. Kromě robustní konstrukce, velké teplotní odolnosti a schopnosti přistát a vzlétnout takřka odkudkoliv, třeba i na krátkém a nezpevněném terénu či poušti, patří mezi tyto přednosti především vysoká bezpečnost těchto letounů, kterých bylo v Kunovicích vyrobeno za posledních více jak padesát let přes 1200 kusů,“ uvedl Michal Hon, předseda představenstva společnosti Aircraft Industries, která v dubnu letošního roku rozšířila flotilu společností skupiny Omnipol, do které patří také další legendární výrobce letadel Aero Vodochody.
I díky těmto vlastnostem letouny řady L 410 našly uplatnění téměř po celém světě. Ať už pro armádní či civilní účely se tato letadla využívají nejen na evropském kontinentu, ale také v Jižní Americe, Africe nebo Jihovýchodní Asii. Například do Indonésie by měl někdejší LET Kunovice v následující době dodat další modernizované letouny L 410 NG, které poprvé vzlétly v polovině roku 2015 a oproti své předchozí verzi nabídly ještě větší dolet, vytrvalost i nosnost přepravovaného nákladu.
Letouny L 410 najdeme také v méně exotických končinách. Jsou například součástí polské pobřežní stráže, kde jsou letadla doplněna o radar a optoelektronické pozorovací systémy, 2 letouny sloužící primárně pro výcvik parašutistů v Litvě, momentálně procházející rozsáhlou modernizací navigačních systémů. Další létají ale také v Lotyšsku, Maďarsku, Bulharsku, Rusku, Ukrajině, ale také v Brazílii, Chile, Indii nebo Filipínách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.