Byla to jedna esemeska, co Macron Leyenové poslal. Jeho prohlášení při návštěvě Švédska ale potvrdila, že ji myslí zcela vážně. A eurokomisi tím přidělává mnoho vrásek.
Dvacet let se připravuje obchodní dohoda Evropské unie s organizací Mercosur, jihoamerickým sdružením volného obchodu. Rozsáhlá dohoda má v podstatě propojit oba hospodářské prostory a spěje poměrně rychle do finále.
Macron ale nyní začal požadovat, aby byla dána k ledu. Lídr zemědělské Francie dohodu kritizuje dlouhodobě, ale po protestech francouzských zemědělců jeho tlak ještě zesílil. Symbolem je levný dovoz argentinského a brazilského hovězího, který by byl nepříjemnou konkurencí pro francouzské farmáře. Právě proto je zastavení dohody s Mercosurem jedním z jejich hlavních požadavků.
Bruselský server Politico přibližuje, že Macron měl v tomto smyslu zaslat Ursule von der Leyenové v minulém týdnu velmi kategorickou SMS. Tu Politico nazývá jako „granát“. Macronovi političtí spojenci navíc šíří po evropských médiích, že mu komisařka slíbila, že o věci bude uvažovat.
„Žádáme, aby dohoda nebyla podepsána v současné podobě,“ řekl Macron veřejně při návštěvě Švédska. Na summitu lídrů EU v Bruselu to chce Leyenové vysvětlit osobně.
Ta má z jeho požadavku podle hlasů z Bruselu velmi těžkou hlavu. Dohoda s Jihoameričany se připravovala dvacet let a mnozí by rádi viděli, aby se podepsala ještě před volbami, za současné administrativy. Na druhou stranu Leyenová ví, že bez podpory Macrona může prakticky zapomenout na druhé období v čele eurokomise, o které prý velmi stojí.
Mluvčí eurokomise Olof Gill nechtěl spor komentovat, pouze konstatoval, že jednání s Mercosurem ještě nejsou uzavřena.
Protesty zemědělců se pět měsíců před eurovolbami šíří po celé Evropě. Ačkoliv se konkrétní požadavky liší, spojuje je odpor k zemědělské politice EU, vedle nápadů Green Dealu také ke snaze otevřít evropské trhy levnému dovozu potravin. V tom se francouzské odmítání dohody s Mercosurem podobá polskému odporu proti uvolnění trhu pro obilí a drůbež z Ukrajiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.