Odpovím jenom stručně, protože momentálně jsem v Petrohradě a mám dost naplněný program. Nicméně jsem se poptala několika zdejších přátel, jak jsou na tom média v Rusku.
Dověděla jsem se, že federální televizní kanály jsou pod kontrolou vlády a tudíž financovány ze státního rozpočtu. Tyto celoplošné státní stanice mají sjednocovat diváky ze všech regionů takříkajíc pod jednu vlajku. Na cizince působí vysílání Prvního a Pátého kanálu nebo program Rossia 24 zvláštně, protože tak naléhavému až patetickému vlastenectví jsme v Čechách nikdy nepřišli na chuť. Existují tady ale i opoziční média, například rozhlasová stanice Echo Moskvy, která je z větší části financovaná Gazpromem a vysílá mnoho kriticky zaměřených pořadů. Také noviny Novaja Gazeta jsou platformou tzv. liberální opozice. Kromě toho existují různé opoziční internetové zpravodajské stránky. Stát disponuje cenzurními prostředky, které fungují jak předběžně (když jde o vysílání státních médií), tak následně, čili postihem (u médií opozičních), pokud i po varování opakovaně šíří dezinformace.
Na rozdíl od suverénního Ruska je cenzura českých médií zadávaná zvenčí. Není to žádná novinka, kromě období první republiky a krátké pauzy koncem šedesátých let a počátkem let devadesátých, tomu tak bylo vždycky.
Pokud se panu prezidentovi Zemanovi zdá, že ČT je dnes pouhou hlásnou troubou TOP 09, lze se zamýšlet nad tím, čí hlásnou troubou je TOP 09...
Návrat ke státní televizi ale nepokládám za možný. Byl by to krok zpátky. Místo změny zákonů musíme „změnit“ lidi, kteří ty stávající mediální zákony porušují. Jakým nenásilným způsobem ale můžeme dosáhnout toho, aby se pracovníci ČT a jejich kontroloři - radní polepšili a opravdu začali sloužit veřejným zájmům? Nebo zpočátku alespoň národním zájmům? V rychlosti mě napadají dvě možnosti, které lze zkombinovat. První souvisí s humorem. Zesměšňování a karikování má v Čechách skvělou tradici a denně na internetu vidím, že politický humor se opět začíná probouzet. Další, podstatnější možností je založit internetovou komunikativní televizi, která by kromě zpravodajství, on-line reportáží a debatních pořadů mohla komentovat i vysílání ČT a průběžně uvádět věci na pravou míru. To by byla skutečná televize veřejné služby. Je nejvyšší čas ji po bytech vytvořit a propojit. Ale dá to fušku a nikdo z toho nezbohatne...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka