Letáky a před školu! Matky proti testům jdou do akce

13.04.2021 6:42 | Zprávy

„Podám žalobu,“ sdělila redakci maminka 8letého chlapce Alena Hadravová. „Děti si zvyknou na vše, co jim rodiče dobře vysvětlí. I na to, že si o ně tatínek občas típne cigaretu. I na to, že je maminka nechá půl dne v počůrané plínce,“ uvedla v souvislosti se současnou situací: Její srdceryvný příspěvek zasáhl statisíce lidí... Průjmy, stížnosti, vztek. Kvůli štětičce do nosu si jdou po krku i rodiče společných dětí. „Spojujeme se,“ zní od matek z různých koutů, shánějí dobrovolníky ke školám.

Letáky a před školu! Matky proti testům jdou do akce
Foto: Vsetínská nemocnice
Popisek: Antigenní test

Postavte se za své děti! vyzývá Alena Hadravová rodiče. „Sir Winton dokázal zachránit 669 židovských dětí před nacisty. A my si tu nedokážeme obhájit svoje vlastní před těmi, kteří na pandemii bohatnou…“ I s těmito slovy apelovala na veřejnost podnikatelka, která v Českých Budějovicích provozuje Dětskou akademii Madlenka, jediné jihočeské dětské centrum s akreditací České asociace pro aktivní rozvoj dětí.

Její bouřlivý, ale slušný příspěvek sdílely z  facebookového profilu již tisíce lidí, například jen ze stránky lektora Rado Míra, který je autorem knihy Tajemství rodových linií a zakladatelem Institutu rodové kultury, kolem 50 tisíc.

Většina rodičů s testováním žáků nesouhlasí, ale nevědí, jak se bránit. Cítí bezmoc, mnohdy nejsou natolik rétoricky zdatní, aby obhájili nárok na vzdělávání bez roušek a testování.  Taneční lektor David Juřina z Mostu pondělní den okomentoval slovy: „Den legálního znásilňování dětí ve školách – znásilnění formou testovacích tyčinek.“

Tomu se někteří chtěli vyhnout – přesto to neznamená, že nedělají nic.

Bezmoc. „Tak moc se chce zastat své holčičky…“

„Jedna provozovatelka nejmenované soukromé školičky, se kterou v názorech celkem rezonujeme, má několikero dětí, a dneska ráno čapla svého prvňáčka a šla si vydobýt práva do školy…“ popisuje Alena Hadravová s tím, že podle ní ale tento postup, byť viditelnější, není vhodný: „Za prvé je tím dítě neuvěřitelně stresované...“

Moc dobře ví, proč to říká: „V neděli večer mi volala maminka, která je v invalidním důchodu a má doma holčičku ve stejném věku, jako je můj syn. Plakala do telefonu, že by se opravdu moc chtěla zastat své holčičky, která má už tři dny průjem, nechce do školy a bojí se, protože neví, co ji tam čeká,“ zmínila jednu ze zkušeností, kterou si vyslechla po své emotivní výpovědi na sociální síti.

A za druhé? „Plácat si tam játra na učitele a ředitele, kteří – chudáci – mají svázané ruce tím, co jim přišlo od Ministerstva školství, to si nedokážu představit. Já jsem tedy odmítla své dítě tomuto vystavit. Během tohoto našeho rozhovoru syn sedí v bytě se svou soukromou učitelkou – já to holt zaplatím ze svého,“ dává nahlédnout do řešení a postoje, který zaujmula ona.

Patová situace. Právo ignorují

Podobně se k tomu staví Kateřina Bečvářová z Teplic, jejíž syn má jít do školy od příštího týdne. „V pondělí jsem byla na schůzce s ředitelkou. I když se snažila být vstřícná, nemá mu co nabídnout: Roušky celý den, testování na půdě školy klidně vlastními testy a klidně za asistence rodiče bez ohledu na věk dítěte... Nechci ho vystavovat případnému PCR testu.“ Doma zůstávat syn nechce. „Chtěl by do školy, ale nechce testy a roušku, která je pro něj snad ještě horší než test. Vůbec nevím, co dělat,“ svěřuje se žena. 

„Neberou ohled na žádný právní rozbor. Pořád jen ‚zákon o ochraně zdraví‘,“ poukazuje na to, jak je právo nevymahatelné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…