Letouny z Moravy dobývají svět, vláda slibuje další podporu

25.03.2025 9:04 | Monitoring

Premiér Petr Fiala zavítal v pondělí do Kunovic na Slovácku, kde navštívil jednoho z klíčových hráčů českého leteckého průmyslu – společnost Aircraft Industries. Ta pod tradičním názvem Let vyrábí slavné letouny L-410, které po desetiletí reprezentují české inženýrství ve světě.

Letouny z Moravy dobývají svět, vláda slibuje další podporu
Foto: Úřad vlády ČR
Popisek: Premiér Petr Fiala na návštěvě Aircraft Industires v březnu 2025

Fiala si během návštěvy prohlédl výrobní haly i modernizovaný model L-410 NG.

„Aircraft Industries je firma s bohatou historií, velkým potenciálem a největší výrobce civilních letadel v České republice,“ uvedl premiér. Připomněl zároveň, že podnik po ukončení ruského vlastnictví v důsledku války na Ukrajině prošel náročnou transformací. Novým majitelem se stala česká společnost Omnipol, která firmě pomohla otevřít nové trhy – letouny z Kunovic dnes míří například do Kazachstánu, Uzbekistánu, Chile, Indonésie či Polska.

Letka L-410 však není jen exportním artiklem. Své schopnosti prokazuje i doma – Armáda České republiky je nasazuje při vojenských i humanitárních misích. Na jejich výrobě se podílí více než 600 českých firem včetně známého výrobce Aero Vodochody. Aircraft Industries aktuálně zaměstnává přibližně 900 lidí.

„Je dobře, že pro společnost vznikají nové obchodní příležitosti ve světě. Jejich zástupci se mnou byli i na podnikatelských misích v Asii a Africe,“ dodal premiér. Ujistil také, že vláda bude i nadále vytvářet podmínky pro rozvoj strategických odvětví, mezi něž letectví bezesporu patří.

Anketa

Jste pro to, aby se výdaje na obranu každý rok navyšovaly o 0,2 % HDP?

2%
97%
hlasovalo: 11770 lidí
Návštěva předsedy vlády je nejen oceněním práce kunovických odborníků, ale také jasným signálem, že český stát vnímá letectví jako oblast s vysokou přidanou hodnotou – ať už z pohledu exportního potenciálu, obranyschopnosti nebo technologické prestiže země. Letadla z Kunovic tak i nadále zůstávají symbolem toho, že i z Moravy mohou vzlétat velké věci.

Za zásadní zlom v novodobé historii kunovické továrny lze označit rok 2022, kdy ji po vypuknutí války na Ukrajině odkoupila česká skupina OMNIPOL. Tím došlo k definitivnímu konci ruského vlastnictví a podnik se vrátil pod tuzemskou kontrolu. OMNIPOL, který v roce 2024 oslavil 90 let své existence, patří k nejvýznamnějším aktérům českého obranného a bezpečnostního průmyslu. Skupina stojí mimo jiné za vývojem pasivních radarů (ERA), špičkovou elektronikou (MESIT) a dnes i za modernizací českého letectví.

„Povedlo se nám toho hodně a jsem přesvědčena, že výsledek už je vidět, i když máme samozřejmě ještě největší kus práce před sebou. Dokázali jsme vrátit čtyřistadesítku znovu na mezinárodní leteckou scénu, ukázat, že existuje, má své přednosti a že jako tradiční český výrobce jsme schopni kromě kvalitního produktu nabídnout flexibilitu a zaručit spolehlivé služby – vyškolení technické podpory, výcvik pilotů i desítky let čítající servis,“ uvedla už dříve Alena Medová, předsedkyně představenstva Aircraft Industries. Podle ní se od převzetí firmy podařilo prodat téměř dvacet letadel a jen letos má do zahraničí zamířit dalších čtrnáct.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Proč chcete vystoupit z NATO?

Když nás chcete chránit před válkou, tak proč jste pro naše vystoupení z NATO? Nemyslíte, že nebýt NATO, dost možná bysme byli ve stejné situaci jako Ukrajina?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Letouny z Kunovic dnes míří například do Kazachstánu, Uzbekistánu.........., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseButterfly , 25.03.2025 11:38:45
V podstatě to znamená, že míří také do Ruska..... A to je dobře, když obchod vítězí nad politikou.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Sankce? Do Ruska se dováží i vyváží? Jsme za šašky.“ Zaznělo v uzavřené společnosti

5:00 „Sankce? Do Ruska se dováží i vyváží? Jsme za šašky.“ Zaznělo v uzavřené společnosti

Noc na Kladně, které je nazýváno pražskou noclehárnou, je jako po vymření. Lidé si nakoupí petky piv…