Vyšší hodnoty důvěry zaznamenávala agentura v letech 1996–1998. „Období relativní spokojenosti s fungováním demokracie (kolem 50 %) i pozitivního hodnocení stran jakožto záruky demokracie u nás (až kolem 60 %) skončilo už v období první vážnější krize samostatného českého státu,“ konstatuje agentura. Větší optimismus je podle ní patrný vždy po nástupu nové politické reprezentace po parlamentních volbách.
Nejnižší míru důvěry zaznamenala agentura v letech 2011 až 2013. „Po volbách 2013 se míra spokojenosti s fungováním demokracie v průzkumu z dubna 2014 mění k lepšímu. Nejnovější výsledky však ukazují u zkoumaných otázek poněkud odlišný vývoj od posledního průzkumu: zatímco míra spokojenosti s fungováním demokracie se po loňském poklesu vrátila na úroveň roku 2014, názor na demokratické fungování politických stran zůstal na stejné úrovni jako vloni,“ uvádí STEM s tím, že s fungováním demokracie jsou častěji spokojení mladší lidé a vysokoškoláci. Více spokojení jsou také pravicově orientovaní lidé a sympatizanti TOP 09, ANO a KDU-ČSL. Nejvíce kritičtí jsou komunisté.
Podle dvoutřetinové většiny občanů (69 %) je rozvoj demokracie především úkolem schopných profesionálních politiků. Polovina (50 %) populace souhlasí s tím, že úspěch demokracie závisí především na činnosti obyčejných lidí. Tyto postoje se v posledních letech nemění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef