Akci pořádají Institut Terezínské iniciativy a Nadační fond obětem holocaustu. Tématem letošního čtení je židovské a romské vzdělávání v předválečném Československu a v Protektorátu Čechy a Morava. Součástí akce v Praze a Brně bude výstava studentských prací vítězů soutěže Jom ha-šoa, letos na téma Mít své místo - Židé a Romové - naši spolužáci před holocaustem a dnes.
Veřejné připomínky se zúčastní pamětníci holocaustu, známé osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací a všichni ti, kterým památka obětí holocaustu není lhostejná. Svou účast na pražském čtení přislíbili ministr Jiří Dienstbier, izraelský velvyslanec Gary Koren, viceprezident Mezinárodního osvětimského výboru Felix Kolmer, starostka Prahy 2 Jana Černochová nebo prezident Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička.
Den památky obětí holocaustu, hebrejsky Jom ha-šoa, je 27. dnem měsíce nisan v židovském kalendáři, což připadá na počátek jara. Je připomínkou šesti milionů Židů, kteří zahynuli během holocaustu. V Izraeli je tento den státním svátkem. Datum se vztahuje k výročí povstání ve varšavském ghettu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk