Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli neúspěšný prezidentský kandidát, profesor Jan Švejnar, exministr financí za hnutí ANO Ivan Pilný a předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.
Česká ekonomika se zřítila v meziročním srovnání o více než deset procent. Máme to nejhorší za sebou?
„Podívejte se, my nevíme. My doufáme, ale nevíme,“ zdůraznil Švejnar s tím, že bude záležet i na tom, jestli se epidemie na podzim vrátí v plné síle.
V tuto chvíli se vybralo na daních o 65 miliard méně než v loňském roce za první pololetí. Podle Švejnara teď nastal čas se zadlužit. „Když teď uděláme chytrá rozhodnutí, tak ty příští generace to budou splácet, ale budou bohatší,“ vysvětloval.
Pilný nabádal k tomu, aby vláda přestala udržovat ekonomiku na kapačkách. „Je potřeba se začít starat o to, co bude dál. Je potřeba přestat udržovat lidi na pracovních místech, která už neexistují. Lidé už možná jsou nezaměstnaní, jen o tom ještě nevědí. Neměli bychom na kapačkách udržovat podniky, které jsou na hranici klinické smrti nebo i za ní,“ doporučoval Pilný.
Švejnar oponoval, že ekonomiku je třeba dál podporovat, protože kdyby se nic nedělo, ekonomika by dál mířila ke dnu. Vyzýval také vládu, aby zvýšila podporu v nezaměstnanosti, aby lidé v koronakrizi měli čas najít si dobrou práci. To se týká především velmi kvalifikovaných pracovních sil. Když si kvalifikovaní zaměstnanci najdou lepší práci, tak na tom podle Švejnara vydělají všichni.
„Oni jsou na tom lépe, my jsme na tom lépe, protože je vyšší HDP a ti lidé platí daně. ... Čas se promeškal, ale ti lidé se stanou nezaměstnanými na konci léta, takže tam ještě můžeme zasáhnout,“ doporučoval Švejnar.
Pilný nad Švejnarovými slovy kroutil hlavou. Plošně podporovat nezaměstnané je špatně. Místo toho bychom se měli podívat, kde nám pracovní síly chybějí, jako jsou učitelé, lékaři, zdravotní sestry, ale i zedníci nebo zaměstnanci, kteří mají na starosti obsluhu složitých strojů. Podle Pilného je třeba občany motivovat, aby se přesunuli na tato místa: „To je daleko důležitější než zvyšovat podporu v nezaměstnanosti.“
Salomon nabídl zlatou střední cestu. Nízkopříjmovým skupinám by prý podporu zvýšil, aby nepropadly do propasti chudoby. Pracovníky ze střední třídy by podpořil, aby měli možnost se např. rekvalifikovat a uplatnit se v nových pracovních podmínkách.
Švejnar však trval na tom, že mělo smysl zvýšit podporu v nezaměstnanosti, ale současně je třeba více investovat do infrastruktury a do rozvoje školství, vědy i výzkumu. „Jít za excelencí je zásadní,“ zdůraznil profesor s tím, že jen tak si udržíme nějakou výhodu ve světě.
Pilný znovu nabídl podstatně přísnější řešení: „Jsme v hluboké krizi a je třeba si utáhnout opasek, o jednu nebo i o dvě dírky. Dočasně,“ řekl jasně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp