Europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer přijel v pondělí na besedu do libereckého klubu Véčko. Politik je členem TOP 09 a nyní je trojkou společné kandidátky Starostů a TOP 09 do evropských voleb. Na začátku vysvětloval, proč do politiky šel a před minulými volbami kývl na nabídku kandidovat. „Vždy jsem tak nějak intuitivně věřil ve společnou Evropu. V Čechách tohle nebylo převažující. Lákalo mě podílet se na něčem, co považuji za dobré a eventuálně se lidem pokusit vysvětlit, že je to dobré. Druhým důvodem bylo to, že nabídka byla od topky, od jediné části politického spektra, o kterém bych uvažoval. Také jsem si říkal, že buď teď, anebo už nikdy. A pokud nikdy, tak bych asi měl přestat psát články o tom, jak je to hrozný,“ řekl. „Šel jsem do toho nevybaven dostatkem informací, ale s touhou udělat svět lepší. Je to složitější, než se na první pohled zdá,“ podotkl.
Diskuze s Kateřinou Konečnou či Jiřím Paynem jsou nervy drásající zážitky
„Pochopení o tom, o čem Evropa je, jak se dostáváme k dobrým výsledkům i těm špatným, to člověk v evropském parlamentu získá. Co je horší, jak to přenést sem,“ konstatoval s tím, že pro něho práce v evropském parlamentu znamenala v pondělí ráno tam odjet a ve čtvrtek pozdě večer přijet. „Další potíž je, že práce politika je u nás nepopulární. Což jsem tušil. Ale stejně mě překvapilo, jak klesne sociální status člověka, který vstoupí do politiky. Když jsem byl takzvaný nezávislý expert, tak jsem psal články, kam jsem chtěl. Když se člověk dostane do politiky, tak je problém. Dostanu se pak do diskuze s paní Kateřinou Konečnou nebo panem Paynem, což jsou nervy drásající zážitky,“ prozradil.
Pak se europoslanec rozhovořil o pravdě. Ta podle něj ztrácí obsah. „Když proti pravdě někdo nasadí lež, nazve ji alternativní pravdou a neakceptuje jakýkoliv argument, že je to jinak. S tímto konceptem přišli Rusové, kteří proti naší pravdě staví svoji pravdu. Cílem není jen lidi přesvědčit, že lež je pravda, ale přivést je k určité rezignaci. Že budou rezignovat na to, že se dá vlastně zjistit, jak to vlastně je. Co je pravda, a co je lež. To je strašně nebezpečná věc,“ domnívá se a připomněl, že když doma jako dítě lhal, věděl, že bude průšvih, nebo když by ve škole říkal, že má domácí úkol a neměl ho, tak se na to přišlo. „Teďka když někdo lže, tak se stane americkým prezidentem, českým premiérem nebo prezidentem. Na pravdě nezáleží. Když se podíváte na data Demagogu, zjistíte, že premiér má jasnou většinu výroků nepravdivých, neověřitelných nebo zavádějících,“ upozornil.
Pokud si povolíte říkat lež, svět je najednou váš
V této situaci je to hodně těžké pro ty, kteří se snaží držet pravdu. „Když mluví dva lidé, jeden si povolí lhát a druhý si to zakáže, tak ten první má mnohem větší možnost co povídat. Svět je najednou váš. Vše je možné. Všechno můžete říct. Pokud posluchači rezignují na to, aby zjistili, co je pravda a co je lež, tak je to strašně těžké. A to je svět, ve kterém jsme,“ domnívá se Luděk Niedermayer.
Poté se podělil o poznatek, který získal od mediálního experta. „Říkal nám, váš problém je, že když přemýšlíte o populistech, tak si myslíte, že je to člověk, který lže a dělá to hrozně blbě. O odpovědných politicích si myslíte, že říkají pravdu a dělají to dobře. Ale v polovině se mýlíte. Populisté lžou, ale dělají to velmi dobře. Vy se sice snažíte říkat pravdu, ale říkáte to často blbě.“ První úkol na politiky dle něj je, aby byli schopni formulovat věci pravdivě, ale zároveň srozumitelně. „To je složitější, než se zdá,“ dodal europoslanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban