Hned v úvodu se vyjadřoval k velmi nízké volební účasti - v nedávno skončených eurovolbách dorazilo jen něco málo přes 18 % oprávněných voličů. Neuspěli Svobodní právě proto? „Já myslím, že to by mohl říct každý, třeba i ODS by mohla říct, že uspěla, protože přišlo velmi málo voličů,“ podotkl Mach. Nízká volební účast ale spíše svědčí o nízké legitimitě europarlamentu jako takového.
Máme jinou politickou strategii, říká Mach na adresu Václava Klause
Odpovídal také na otázku, jaký je jeho dnešní vztah k Václavu Klausovi. „Máme korektní vztah,“ podotkl předseda strany s tím, že se pozdraví a prohodí spolu pár slov. Mají prý k sobě blízko v otázce EU, nebo v otázce globálního oteplování, ale liší se prý v politické strategii. „Hodně novinářů si myslelo, že Václav Klaus inicioval založení Svobodných, ale tak tomu není,“ podotkl Mach.
V budoucnu se nebrání spolupráci na pravici, a pokud se ukáže, že posun ODS není jen verbální, tak budou Svobodní a ODS spolupracovat na půdě europarlamentu. Přesto si ještě stále dobře pamatuje, jak ODS zradila, když ústy tehdejšího premiéra prosazovala Lisabonskou smlouvu. „Já jsem to nevnímal jako koaliční ústupek, ale jako zradu na voličích,“ zdůraznil předseda.
Chceme, aby bylo skoro jedno, kdo vládne
Mach doufá, že se v příštích volbách dostanou do sněmovny, aby mohli výrazněji ovlivňovat politické dění v zemi - a to v tom smyslu, že chtějí výrazněji omezit politickou moc, aby z politiků byli spíše správci země. „A pak je skoro jedno, kdo je zvolen,“ míní Mach.
Prozradil také, jak bude pracovat. Hodlá se zúčastnit hlasování, ale do Bruselu bude jezdit co nejméně, protože tamní dění nepovažuje za zásadní. Poslanci tam prý často jezdí jen proto, aby se podepsali na prezenční listinu a pobírali diety na konkrétní den.
„Mojí výhodou je, že se dobře domluvím anglicky, znám se s celou řadou politiků zleva i zprava ze svého dřívějšího působení. Já totiž nehodlám, Evropskou unii nějak bořit. My si přejeme, aby se v EU spolupracovalo na principu dobrovolnosti,“ zdůraznil Mach. Jde mu jen o to, aby lidé nebyli z Bruselu nuceni k něčemu, o co nestojí. Dnes podle něj především v Evropské komisi pracují lidé, kteří by snad chtěli regulovat úplně všechno.
Pěkně „zgruntu"
A Mach hodlá začít tzv. zgruntu. Chce totiž vyrazit takřka za všemi europoslanci a hovořit s nimi o tom, aby hlasovali pro dobrovolnost ve věci přijetí eura. Hodlá dokonce zajít i za europoslancem za KSČM Miroslavem Ransdorfem nebo za radikálně laděnou francouzskou političkou Marine Le Pen. A nevidí v tom problém. Protože i ona prosazuje vystoupení Francie z eurozóny.
V závěru pořadu prozradil, že by jako příští českou eurokomisařku upřednostnil Zuzanu Roithovou (KDU-ČSL) proti Pavlu Teličkovi (ANO) či Pavlu Mertlíkovi za ČSSD. Proč? Protože usilovala o zrušení letního času a to Machovi dává naději, že by se vzepřela alespoň některým regulacím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp