Macron ho miluje, Orbána a V4 ale trefí šlak. Tento člověk může příštích pět let vládnout Unii

01.07.2019 17:45 | Zprávy

Frans Timmermans se narodil v roce 1961. Timmermans je nizozemský politik a diplomat sloužící aktuálně jako první viceprezident Evropské komise a rovněž evropský komisař pro lepší regulaci, meziinstituční vztahy, právo a chartu základních práv od roku 2014. Timmermans je hlavním kandidátem na post předsedy Evropské komise za frakci evropských socialistů PES.

Macron ho miluje, Orbána a V4 ale trefí šlak. Tento člověk může příštích pět let vládnout Unii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

V minulosti Timmermans pracoval jako nizozemský ministr zahraničí, a to mezi lety 2012 a 2014, dříve jako státní sekretář pro tuto oblast, a to mezi lety 2007 a 2010. Od roku 1998 do roku 2012 byl s krátkou přestávkou mezi lety 2008 a 2009 členem nizozemského parlamentu.

Timmermans byl evropským komisařem od roku 2014 za úřadování prezidenta Komise Jean-Claudea Junckera. Jaké jsou Timmermansovy politické názory, co se týče témat propíraných v České republice?

Portál Echo24 označil ve svém textu Timmermanse jako „vyznavače kvót a bojovníka za klima“ s poukazem na jeho klimatickou agendu a rovněž „důrazné prosazování kvót na uprchlíky“. Právě uprchlické kvóty se v zemích takzvané Visegrádské čtyřky staly politickým tématem a byly až na výjimku ze strany Slovenska odmítány. Kromě toho se Timmermans vyslovuje i pro výraznější zdanění technologických gigantů, uvedlo Echo24.

Proti Macronovi v čele Evropské komise se takřka okamžitě vyslovil premiér ČR Andrej Babiš s tím, že Timmermans podle něj nebyl v minulosti k regionu zemí V4 „příliš pozitivní“. Podle Babiše Timmermans východní Evropě příliš nefandí, uvedla ČTK. Navíc se se státy tzv. V4 rozchází i v otázce migrace.

Představa Timmermanse v čele Evropské komise vadí i maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, který v otevřeném dopise označil takovou variantu za „historickou chybu“. Orbánovo Maďarsko se ovšem ve sporu se současným bruselským establishmentem nachází dlouhodobě, a to jak kvůli jeho nekompromisnímu odmítání přijetí běženců, tak i některých změn legislativy, které z pohledu Bruselu podkopávají demokracii. Podle textu serveru Echo24 by byl „Timmermans v čele Komise těžko přijatelný i pro Polsko“. Důvodem by měl být jeho „tvrdý postup vůči Varšavě v otázkách polské reformy soudního systému“. S Polskem vede kvůli reformě soudnictví Evropská komise řízení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…