Macron ho miluje, Orbána a V4 ale trefí šlak. Tento člověk může příštích pět let vládnout Unii

01.07.2019 17:45 | Zprávy

Frans Timmermans se narodil v roce 1961. Timmermans je nizozemský politik a diplomat sloužící aktuálně jako první viceprezident Evropské komise a rovněž evropský komisař pro lepší regulaci, meziinstituční vztahy, právo a chartu základních práv od roku 2014. Timmermans je hlavním kandidátem na post předsedy Evropské komise za frakci evropských socialistů PES.

Macron ho miluje, Orbána a V4 ale trefí šlak. Tento člověk může příštích pět let vládnout Unii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

V minulosti Timmermans pracoval jako nizozemský ministr zahraničí, a to mezi lety 2012 a 2014, dříve jako státní sekretář pro tuto oblast, a to mezi lety 2007 a 2010. Od roku 1998 do roku 2012 byl s krátkou přestávkou mezi lety 2008 a 2009 členem nizozemského parlamentu.

Timmermans byl evropským komisařem od roku 2014 za úřadování prezidenta Komise Jean-Claudea Junckera. Jaké jsou Timmermansovy politické názory, co se týče témat propíraných v České republice?

Portál Echo24 označil ve svém textu Timmermanse jako „vyznavače kvót a bojovníka za klima“ s poukazem na jeho klimatickou agendu a rovněž „důrazné prosazování kvót na uprchlíky“. Právě uprchlické kvóty se v zemích takzvané Visegrádské čtyřky staly politickým tématem a byly až na výjimku ze strany Slovenska odmítány. Kromě toho se Timmermans vyslovuje i pro výraznější zdanění technologických gigantů, uvedlo Echo24.

Proti Macronovi v čele Evropské komise se takřka okamžitě vyslovil premiér ČR Andrej Babiš s tím, že Timmermans podle něj nebyl v minulosti k regionu zemí V4 „příliš pozitivní“. Podle Babiše Timmermans východní Evropě příliš nefandí, uvedla ČTK. Navíc se se státy tzv. V4 rozchází i v otázce migrace.

Představa Timmermanse v čele Evropské komise vadí i maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, který v otevřeném dopise označil takovou variantu za „historickou chybu“. Orbánovo Maďarsko se ovšem ve sporu se současným bruselským establishmentem nachází dlouhodobě, a to jak kvůli jeho nekompromisnímu odmítání přijetí běženců, tak i některých změn legislativy, které z pohledu Bruselu podkopávají demokracii. Podle textu serveru Echo24 by byl „Timmermans v čele Komise těžko přijatelný i pro Polsko“. Důvodem by měl být jeho „tvrdý postup vůči Varšavě v otázkách polské reformy soudního systému“. S Polskem vede kvůli reformě soudnictví Evropská komise řízení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

20:15 „Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

„Nebudou to mírová jednání, ale zbraně budou tím, co rozhodne,“ prohlásil, jak vidí ukončení konflik…