Maďarsko, zlobivé dítě EU, popisovala Witowská v ČT. Spíš tvrdý hráč, opravil ji host

20.09.2022 22:10 | Zprávy

Velká Británie má nového krále i novou premiérku. O tom, nakolik noví lídři změní vztahy s Evropskou unií a zda mají důvod mít obavy, hovořil v pořadu Interview ČT24 Ivo Šlosarčík z katedry evropských studií z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Kromě jiného se zaměřil i na problematickou roli Maďarska v rámci EU.

Maďarsko, zlobivé dítě EU, popisovala Witowská v ČT. Spíš tvrdý hráč, opravil ji host
Foto: Hana Brožková
Popisek: Viktor Orbán při návštěvě Miloše Zemana v Lánech

Během dvou dnů se proměnilo vedení Velké Británie. Tyto změny se podle Šlosarčíka projeví ve vztahu britského království k Evropské unii jen málo: „Já věřím, že zejména Evropská unie by ocenila co největší kontinuitu v politických i v obchodních vztazích mezi Spojeným královstvím a postbrexitovou dvacet sedmičkou. Myslím, že tato změna se projeví jen málo,“ komentoval Británii s novým králem i novou premiérkou.

Na dotaz, do jaké míry může Karel III. ovlivnit zahraniční politiku Velké Británie, vyjádřil vysokoškolský pedagog přesvědčení, že král bude stejně konzervativní, jako byla královna Alžběta II., a do praktických politických věcí nebude vstupovat: „Myslím, že tato ústavní konvence bude respektována. To, jaký má Karel III. názor na postbrexitové vztahy, se stejně nedozvíme ani teď, ani z pamětí, o tom se opravdu nemluví,“ uvedl, že při schůzkách mezi panovníkem s šéfovou vlády je panovník informován, může premiérce radit a může ji varovat před neuváženými kroky, nic z toho není ale vynášeno ven.

Následně prozradil, jakou politiku vůči EU očekává od nové britské premiérky Liz Trussové. „Doufejme, že nová premiérka bude podobná jako Boris Johnson, na rétorické úrovni byl velice nepředvídatelný, ale dalo se s ním jednat. A nakonec ty dohody, které vyprodukoval, byly přijaty a prosazeny ve Spojeném království.

I když nová premiérka se může pokusit svůj první zářez do zahraniční politiky Spojeného království a vůči Evropské unii vyzkoušet na drsnější linii,“ uvedl právník Šlosarčík.

Bývalý klíčový poradce Borise Johnsona o Trussové prohlásil, že je to „lidský granát, který vyhodí do vzduchu všechno, čeho se dotkne“. S takovým hodnocením Šlosarčík nesouhlasí: „Kdyby byla takovým granátem, tak se nestane premiérkou Spojeného království,“ podotkl.

Otázkou jsou podle něj vztahy mezi EU a Severním Irskem, a sice nakolik bude nová premiérka ochotna respektovat současný kompromis obsažený v dohodách mezi EU a Spojeným královstvím. „Zdůrazňuji, jde o dohody mezi EU a Londýnem, nikoli mezi EU a Belfastem,“ doplnil.

Hovořil také o budoucnosti Evropské unie v souvislosti se vztahem s Maďarskem. Šlosarčík věří, že EU zvládne tuto krizi: „Já věřím, že EU vydrží pohromadě. Jsem skeptický k tomu označovat Maďarsko jako zlobivé dítě,“ reagoval na poznámku moderátorky Světlany Witowské, že se „Maďarsko v rámci EU tváří jako zlobivé dítě“. „Maďarsko je prostě stát EU, který rozehrál hru o vlastní politické zájmy. A rozehrál ji nástroji, jako je hrozba veta, které se dosud v EU uplatňovaly málo, jen se o nich tolik nemluvilo,“ míní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…