Řekl to dnes po jednání se svým českým kolegou. Oba ministři také vyzvedli význam spolupráce v rámci Visegrádské skupiny (V4), do níž patří ještě Slovensko a Polsko. Podle Szijjártóa je to nejefektivnější politická aliance uvnitř EU a dokáže prosazovat své zájmy.
„Vyjádřil jsem naše ocenění vůči českému Parlamentu, že vyjádřil solidaritu s Maďarskem poté, co jsme byli napadeni Evropským parlamentem,“ řekl Szijjártó. EP v září schválil doporučení, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Stalo se to poprvé v historii. Řízení ukotvené v článku sedm Lisabonské smlouvy by teoreticky mohlo vést až k odebrání hlasovacích práv Maďarsku. Česká Sněmovna v říjnu označila hlasování EP za chybné a nešťastné.
Politici také hovořili o spolupráci v rámci V4. „Visegrádská skupina je nejefektivnější a nejužší aliance uvnitř EU z politického pohledu. To je dobrá zpráva, protože díky tomu jsme slyšet. A jasně jsem řekl, že těžištěm naší zahraniční politiky je Visegrádská skupina. Chceme ale, aby měla mnohem silnější ekonomický pilíř,“ uvedl Szijjártó. Projevil zájem na posílení vzájemného obchodu mezi Českem a Maďarskem, zmínil v té souvislosti možnost nákupů pro maďarskou armádu od českých zbrojních firem.
Také Petříček mluvil o zájmu na posílení ekonomických vztahů. Česko podle něj stojí o to, aby země V4 měly robustnější ekonomiky, které budou více zaměřené na vyšší přidanou hodnotu. Spolupráce s Maďarskem by tomu podle českého ministra mohla přispět.
Podle Petříčka se vedla debata i o prioritách nadcházejícího českého předsednictví ve V4, které Praha převezme v polovině roku 2019. „Chceme přijít s novými tématy, například v oblasti bezpečnosti,“ řekl český ministr zahraničí.
Oba ministři debatovali také o nadcházejícím odchodu Británie z EU. Shodli se, že není v zájmu středoevropských států, aby Londýn opustil evropský blok bez dohody o uspořádání budoucích vztahů.
Petříček schůzkou se Szijjártóem navázal na svá předchozí jednání se šéfy diplomacie středoevropských zemí, s nimiž začal po svém říjnovém jmenování do funkce. V říjnu se v Berlíně setkal s německým ministrem zahraničí Heikem Maasem, v listopadu jednal v Bratislavě se slovenským kolegou Miroslavem Lajčákem a ve Varšavě s polským kolegou Jackem Czaputowiczem. Připravuje se také Petříčkova cesta do Rakouska, termín zatím není stanoven.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp