Mafie, co ovládaly stát, dostávají strach a šílí. Trochu jiný pohled na současné Polsko

14.05.2016 8:33 | Zprávy

Proč se v Polsku konají velké manifestace proti nové vládě? Má to nějaké pozadí? ParlamentníListy.cz byly u setkání dvou osobností, které se dlouhodobě zabývají ochranou lidských práv a pomocí lidem. Jedním z nich je komisař občanského sdružení Habeas corpus Jiří Plicka, které působí i v zahraničí – mimochodem Plicka je nositelem několika zahraničních ocenění. Druhým je pak ředitel polské nadace Lex nostra Maciej Lisowski. Právník, který má blízko k současnému vedení země i k osobě polského prezidenta Andrzeje Dudy. Přinášíme unikátní pohled do „státu ve státě“, na doživotní nedotknutelnost polských soudců, která je podle Lisowského ideální líhní pro korupci a beztrestnost.

Mafie, co ovládaly stát, dostávají strach a šílí. Trochu jiný pohled na současné Polsko
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Ředitel Nadace Lex Nostra Maciej Lisowski vysvětluje nejdříve situaci ve sdělovacích prostředcích, které informují o zemi našeho severního souseda: „Většinu tištěných médií v Polsku vlastní Němci a oni také vytvářejí postoje a stanoviska, což se dále rozšiřuje. Co se týká televize, je situace velmi podobná. Hodně televizních společností patří také Němcům. Bývalá strana byla proněmecká. A teď je v opozici. A tvoří názory, aby se jim to hodilo. Sám Donald Tusk začal mít problém v Polsku a pak se přenesl do EU, do Rady Evropy. V Polsku se říká nahlas, že v okamžiku, kdy Donald Tusk a jeho strana začali prohrávat, utekl, nechal ji a Německo mu otevřelo náruč. Říká se, že jej k sobě vzala Merkelová.“

Bývalá vláda se pojistila

Ale teď k soudcům v Polsku. Podle Lisowského tam panuje velmi problematická atmosféra. „Odkud se to vše vzalo? Minulá strana, když už tušila, že volby prohraje, a to bylo v červnu, že se musejí vybírat soudci ústavnímu soudu, tak rozhodla, kdo nastoupí na tyto posty. Ale jejich kadence končila už v době, kdy věděli, že už ve vládě prostě nebudou, a to v listopadu. Pojistili si tedy, že na těch soudech budou osoby, které budou s nimi svázány,“ vysvětluje Lisowský. „To samé dělali Radičové na Slovensku,“ přitakává k tomu komisař Plicka.

„Když přijde nová vláda, tak si obsazuje posty svými lidmi. To je přece běžné. Co se týká ústavního soudu, tam je jiná situace. Ta stará vláda udělala rozhodnutí, které mělo být ale uděláno novou vládou. Ta má rozhodovat, kdo bude soudce. To byl tedy ten problém. Ústavní soudci měli být vybráni novou vládou. Všichni věděli, že kadence soudců končí, a proto si bývalá vláda rozhodla, že je s předstihem vybere. Přesně vám to popíšu. Netýkalo se to všech soudců, ale tří z nich. Protože nová vláda Práva a spravedlnosti má zkušenosti z minulosti. Ví, že když někdo udělá faul, musí reagovat stejným způsobem a nemůže to promlčet a říci, že se nic nestalo. Když parlament schválil výběr soudců, prezident udělal pravý opak, rozhodl se, že nepřijme jejich slib, a tím pádem se nestanou soudci. A nový parlament vybral nové soudce. Samozřejmě od nich pak prezident Duda přijal slib,“ popisuje poměrně nepřehlednou situaci Lisowski.

„V současné době máme všechny soudce jmenovány, a ti složili slib. Ústavní soud tedy může pracovat. Proč se o tom tak hovoří? Protože nová vláda prohlašuje, že budou velké změny v justici. To vyvolává obrovské obavy a dokonce paniku ze strany lidí od bývalé vlády. Justice a soudnictví, to byl hlavní pilíř, na kterém stála stabilita Polska. Bývalý prezident Komorowski prohlásil, aby se daly ruce pryč od justice. Varoval, aby se s ní nic nedělalo. Dokonce bývalý prezident na setkání se soudci ústně zaručil, že jsou nedotknutelní. To byla prezidentská záruka pro celý systém. To podle mne byla jedna z příčin, proč prohrál volby. Ono se zdálo, že má skoro vyhráno, a nakonec prohrál. Když bychom sledovali výzkum veřejného mínění, tak bychom pozorovali, že Komorowski měl lepší šance vyhrát volby. V médiích v Polsku se to prezentuje jako útok na nezávislost soudců. Tvrdím, že to je spíše křik zoufalství.“

Proč na Slovensku „padla“ Radičová

Plicka na to reaguje: „Co se stalo na Slovensku. Jak ty východní státy – Československo, Maďarsko, Polsko – měly zásadní problém. Přejaly bolševickou justici. Na konci 80. let určitá skupinka lidí držela – a doteď drží – kompromitující informace proti justici. Na Slovensku bývalí estébáci Široký, Lexa, Mečiar. V Čechách pak Potáč a ještě dva další, které zatím nebudu jmenovat. Na Slovensku vyhrával Mečiar, pak první, druhá Ficova vláda. Samí odchovanci z Moskvy. Poté v roce 2010 padla Ficova vláda a nastoupila vláda Radičové. To byla první proreformní vláda na Slovensku, která po nich začala tvrdě šlapat. Co udělala justice? Zakonzervovala se a postavila se na tvrdý odpor. Ty bolševické kádry v justici negovaly a bojkotovaly jakékoliv rozumné rozhodování vlády, protože oni měli tzv. nezávislost. Na nezávislost byla vpravdě zneužita. Na neodvolatelnost. A proč? Protože nebyla provedena očista justice, tak to vedlo na konec k tomu, že v roce 2012 vláda Radičové padla. A to je ono, co míní pan Lisowski. V Polsku byla podobná situace a justice může jakékoliv reformy zablokovat a negovat a bude křičet a řvát, že se útočí na nezávislost justice. A já se ptám – tak se, kamaráde, podívejme, jestli jsi vydíratelný a co jsi dělal předtím. Oni prostě nemají žádnou trestní zodpovědnost…“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

4:41 „Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

Spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra po sledování speciálu ČT k prezi…