Začneme u nám nejbližších – kulturně i historicky s námi spjatých – sousedů. „Výsledkem jejich nedávných voleb je změna politického směřování Slovenska z jakési liberálně demokratické čalamády, kterou tu teď máme my a kterou u nich reprezentovala vláda pana Matoviče, na koaliční vládu postavenou víceméně na sociálně demokratických principech stran Smer a Hlas a k nim tedy připojená koaliční SNS. Tuto známou informaci bych nepřipomínal, kdyby výsledkem koaliční dohody nebyla mimo jiné jedna velmi zajímavá událost, o které mnozí novináři referovali s velkým pohoršením. Spočívá v tom, že předseda vlády Robert Fico vyhlásil bojkot čtyř médií, která považuje za neprofesionální, nikoli nestranná, tedy zaujatá, a nepřátelsky orientovaná vůči dnešní slovenské vládě,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Jedná se o nejsledovanější slovenskou televizi Markíza, Denník N, další deník Sme a zpravodajský portál Aktuality.sk. „Podle Fica tato média už v minulosti přinášela nepravdivé informace, částečně pravdivé, zkreslené, stranicky zabarvené a nepřátelsky zaměřené vůči jeho straně Smer sociální demokracie. Velmi rozhořčeně na jeho krok reagoval i šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy, který prohlásil, že Fico chce tato média umlčet a zabránit jejich novinářům vykonávat své povolání. To je velmi špatné vysvětlení. Premiér nemá v demokratickém státě nejmenší šanci umlčovat jakákoli média. Ale má plné právo médiím, která dlouhodobě informují buď zmatečně, nebo záměrně proti němu a zastávají názory oponentních stran či subjektů, neodpovídat na jejich otázky. Má právo se s nimi nestýkat a má právo s nimi nemluvit,“ upozorňuje mediální analytik.
Režimní média, co jdou na ruku vládní koalici
Je to ostuda samotných médií, když jim předseda jejich vlády vyhlásí bojkot tímto způsobem. „Měla by se naopak vážně zamyslet, proč to je. Jestli to náhodou není proto, že opravdu novináři z těchto médií bojovali velmi intenzívně za myšlenky prezentované předchozí vládou a proti myšlenkám reprezentovaným touto vládou. Z naší scény to známe také, jen zatím nikdo nesebral odvahu, aby řekl, že císař pán je nahý. Máme tu režimní média, která jdou vysloveně na ruku stávající vládní koalici, vládě a sto osmičce ve Sněmovně. Umím si představit, že kdyby tu došlo ke svobodným volbám a zvítězil někdo, kdo je našim novinářům nemilý, například Andrej Babiš, neboť ten to u novinářů nikdy neměl dobré a ti se předháněli v tom, jak ho pošpinit, zneuctít a dehonestovat, tak by měl právo s nimi nekomunikovat,“ míní Petr Žantovský.
Takový přístup ovšem předseda hnutí ANO, když byl v čele vlády, nezvolil a komunikoval se všemi. „Dokonce si pamatuji, že jednou vyhlásil, že nebude chodit do Otázek Václava Moravce, protože se mu jejich moderátor jevil jako člověk proti němu zaujatý, což celkem odpovídalo realitě. Nicméně nedodržel to, dál poskytoval médiím rozhovory. Sice svým typickým temperamentním tónem, ale nevyhýbal se jim. Ale kdyby to udělal, tak by se mu nikdo nemohl divit. Jeho povinností totiž je podávat informace o činnosti orgánu, v jehož čele stojí. Ať byl ministrem financí, ať byl premiérem, ať je dnes šéfem opozičního hnutí, tak je povinen informovat veřejnost. Ale na informace máme i veřejnoprávní média, což byl podle mého názoru hlavní důvod, proč nesplnil ten záměr s pořadem Václava Moravce, protože se jednalo o Českou televizi, a ne nějaký privát jako ve slovenských případech,“ poznamenává mediální odborník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník