Martin Stropnický: Covid. V Česku se bude o třetí dávce tak dlouho debatovat, až se budeme chytat za hlavu

28.08.2021 14:22 | Zprávy

Krize v Afghánistánu na sebe strhává pozornost celého světa. Stažení spojeneckých vojsk a nástup hnutí Tálibánu k moci mnozí hodnotí jako porážku, neměli by tak ale dělat, říká český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. V rozhovoru pro Lidové noviny promluvil o tom, co se v této misi skutečně nepovedlo. Okomentoval také záležitosti, které pálí Česko, například nedůvěru k očkování a zdlouhavý přechod k třetí dávce.

Martin Stropnický: Covid. V Česku se bude o třetí dávce tak dlouho debatovat, až se budeme chytat za hlavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Stropnický

Úvodem Stropnický popsal, jak se na dění v Afghánistánu dívají Izraelci. „Izrael má v blízkém okolí hodně nepřátel, čili se na to dívá pozorně. Především z hlediska úlohy Íránu, jenž je k Izraelcům dlouhodobě nepřátelský.

Izrael opakovaně a naléhavě apeluje na mezinárodní společenství, aby íránský jaderný program bralo vážněji. Podle některých verzí je otázka dvou měsíců, než Íránci budou mít svou jadernou bombu, měkčí odhady hovoří o dvou letech.“

Původní zdroj ZDE

S tálibánci stále nevíme, na čem jsme. Zatím sice drží slovo, že do konce srpna se nebude jejich postup radikalizovat, pokud odejdou všichni Američané, ale věřit tomu stoprocentně by bylo podle Stropnického odvážné.

Navíc zůstává otázka, co se bude dít po konci srpna: „Nevíme, jak pevnou kontrolu Tálibán v takto kmenově rozčleněné zemi má. Dovedu si představit, že se jeden nějaký radikálnější velitel utrhne a spáchá nějaký akt, který celou situaci zkomplikuje a zradikalizuje,“ říká, že to rozhodně nelze vyloučit.

Izraelci mají, jak víme, jednu z nejúčinnějších informačních služeb. Nepochybně to bedlivě sledují a jsou ve stavu pohotovosti.

Pokud však Tálibán chce, aby jeho ovládnutí Afghánistánu bylo mezinárodní komunitou alespoň respektováno, což potřebuje, musí se podle velvyslance vyhnout brutálním zásahům do bezpečí civilistů.

Naši vojenskou misi v Afghánistánu bychom prý neměli nazývat porážkou. „Česká diplomacie by neměla celý ten příběh Afghánistánu a přítomnosti NATO interpretovat jako nějakou děsivou porážku,“ zdůrazňuje.

„Co se skutečně nepovedlo – a není to naše vina –, je ono stažení. Ale za těch dvacet let můžeme říct, že náš pokus o zkonsolidování země byl poctivý. Investovali jsme výcvikem i materiálem do jejich ozbrojených sil,“ dodává Stropnický.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…