Úvodem se oba dotazovaní vyjadřovali k tomu, zda má smysl žalovat prezidenta po jeho projevu ohledně vrbětické kauzy z velezrady. „Já jsem přesvědčená, že tím posledním projevem Miloše Zemana jako prezidenta přetekl pohár. Ta situace je velmi vážná. Máme prezidenta, který dlouhodobě, soustavně, a dá se to doložit konkrétními kroky, zastává zájmy nikoliv České republiky, ale Ruska, o kterém teď vláda, bezpečnostní služby, policie, sdělily, že vlastně Rusko a jeho tajné služby se podílely na teroristickém činu ve Vrběticích. A zároveň prezident tyto své kroky dovršil tím, že úplně ignoruje svou povinnost mlčenlivosti ohledně utajování částí zpráv BIS, a tím přímo prezident ohrožuje bezpečnost země. A není žádný jiný nástroj, než je právě žaloba k Ústavnímu soudu, žaloba Senátu pro velezradu, nebo pro podobný delikt proti ústavnímu pořádku. Takže jestliže není jiný nástroj a jestliže nelze pohnat jinak prezidenta k odpovědnosti a zabránit jeho dalším krokům, aby mohl ohrožovat zájmy bezpečnosti naší země, tak ta žaloba je teď naprosto namístě,“ poznamenala Marvanová.
Své ke stejné otázce řekl i poslanec Feranec. „Ta ústavní žaloba má dvě stránky. První je ústavněprávní, to znamená ústava jasně definuje, co je velezrada. To je jednání prezidenta, které směřuje proti svrchovanosti, celistvosti a demokratickému řádu republiky. Tam nevidím ten důvod... A potom je ta stránka politická, určití politici se nikdy nesmířili s volbou pana Zemana prezidentem a jednou za čas se objevují pokusy o jeho odvolání formou ústavní žaloby,“ sdělil Feranec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef