Ministr zemědělství Zdeněk Nekula odjel do Lucemburska na Radu ministrů. „Hlavním tématem je řešení situace s vývozem zemědělských komodit z Ukrajiny, v programu je bod zařazen na pozdní odpoledne,“ informoval.
„Jde mi o to, abychom měli nadále zajištěnou podporu pro Ukrajinu. Aby Ukrajina měla a cítila podporu členských států Evropské unie včetně České republiky. Jde nám zároveň o to, aby vývoz zemědělských komodit z Ukrajiny plynule pokračoval a byl cílen do třetích zemí. Zároveň je důležité, aby byla zajištěna kvalita komodit, které se exportují z Ukrajiny,“ uvedl Nekula, když dorazil. Hodlá žádat Evropskou komisi o přijetí efektivních a dlouhodobě účinných opatření.
„Jednostranná opatření nejsou na pořadu dne, aby přicházela. Je potřeba, aby Evropa vystupovala jednotně,“ doplnil.
Dalším důležitým tématem jednání bude dle ministra ukládání uhlíku. „Pokud se dobře nastaví certifikační systém, tak myslím, že to bude ekonomicky zajímavé pro naše zemědělce a lesníky,“ pravil. Probírat by se měla i společná zemědělská politika a kvalita medu.
Co vše nás ještě dnes čeká???https://t.co/fXPnD9VHya
— Zdeněk Nekula (@ZNekula) April 25, 2023
S kolegy z Polska a Slovenska se Nekula již evidentně setkal. „Cíl máme společný - chceme, aby trasy solidarity plnily svůj původní účel, tedy aby se zemědělské produkty z Ukrajiny dostaly na jejich tradiční trhy, zejména v Africe a na Blízkém východě,“ míní Nekula a dodává: „Rozhodně tedy podpoříme požadavek, aby Evropská komise připravila funkční úpravu pravidel. Stojím si za tím, že řešení musí být celoevropské, jednostranné zákazy členských zemí totiž bohužel nahrávají pouze proruské propagandě. Postoj EU vůči agresorovi musí být jednotný.“
2/2 Rozhodně tedy podpoříme požadavek, aby @EU_Commission připravila funkční úpravu pravidel. Stojím si za tím, že řešení musí být celoevropské, jednostranné zákazy členských zemí totiž bohužel nahrávají pouze proruské propagandě. Postoj EU vůči agresorovi musí být jednotný.
— Zdeněk Nekula (@ZNekula) April 25, 2023
Nekulu podle jeho slov také trápí zdražování. „Není možné to ale řešit tak, jak nám radili někteří populisté, tedy zastropovat ceny jako v Maďarsku, nebo odpustit DPH jako v Polsku,“ prohlašuje lidovecký ministr a tvrdí, že data Eurostatu mu dávají za pravdu, že líbivá řešení nefungují.
Podle nich se index spotřebitelských potravin v březnu meziročně zvýšil v Maďarsku o 45 %, na Slovensku o 29 %, v Litvě o 27,5 %, v Estonsku o 25,5 %, v Polsku o 25,1 % a v ČR „jen“ o 24,6 %.
Trápí mě, o kolik u nás meziročně potraviny zdražily. Není možné to ale řešit tak, jak nám radili někteří populisté, tedy zastropovat ceny jako v Maďarsku, nebo odpustit DPH jako v Polsku. O to zajímavější jsou data @EU_Eurostat - potvrzují, že zdánlivě líbivá řešení nefungují. pic.twitter.com/hBzG7gKS7N
— Zdeněk Nekula (@ZNekula) April 24, 2023
Jenže rozdíl bude v cenovém základu, jak pokračující cesty do Polska a reklamní letáky napovídají. Například u másla, které při koupi tří najednou (a s věrnostní kartou) vychází v polské Biedronce na necelých 18 korun při dnešním kurzu.
O něco větší máslo pak v českém Tescu i s věrnostní kartou vyjde na více než dvakrát tolik, nebo ještě více. S Clubcard konkrétně za 39,90 Kč.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas