Média i vláda vám lžou o Sýrii. Překvapivý vzkaz amerického novináře čtenářům

23.02.2016 12:45 | Zprávy

Zkušený americký publicista a politolog Stephen Kinzer ve svém komentáři publikovaném v deníku The Boston Globe tvrdí, že informování o syrské válce bude jednou považováno za nejostudnější epizodu v dějinách americké žurnalistiky. Za jeden z posledních důkazů svého tvrzení považuje údajně lživé mediální pokrytí obléhání Aleppa.

Média i vláda vám lžou o Sýrii. Překvapivý vzkaz amerického novináře čtenářům
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Islámští teroristé zcela zničili syrské město Kobaní, kde žijí především Kurdové.

„Po celé tři roky v Aleppu vládl teror. Džihádisté zničili továrny, protože si mysleli, že tím donutí nezaměstnané obyvatele města přidat se k nim. Lidé umírali a ti přeživší žili ve strachu o život čtyřiadvacet hodin denně. Tento měsíc obyvatelům svitl záblesk naděje, když se do města probojovaly Asadovy jednotky podporované Rusy. Postupně vytlačují bojovníky Islámského státu ven z města a jejich éra se chýlí ke konci,“ píše Kinzer a dodává, že americká média popisují události tak, jako by snad bylo město poslední tři roky svobodné a teror zde naopak zavládl až se vstupem Asadových vojáků.

Americkým čtenářům média podle Kinzera sugerují, že vrcholem ctnosti je bojovat proti Asadovu režimu a jeho ruským a íránským partnerům. „Zatímco stranu dobra představuje koalice ve složení Spojené státy, Turecko, Saúdská Arábie a Kurdové, která musí zvítězit. To je naprostý nesmysl, ale nelze se zlobit na americkou veřejnost, že tomu věří. Nemáme k dispozici téměř žádné skutečné informace o bojovnících, jejich cílech nebo taktice. Velký podíl na tom mají právě naše média,“ je přesvědčen Kinzer a přičítá to silnému finančnímu tlaku, kterému je většina amerických vydavatelství a televizí vystavena.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„V důsledku toho většina z nich razantně snížila počet zahraničních zpravodajů. Klíčové zprávy ze světa tak nyní přicházejí od reportérů se sídlem ve Washingtonu. No a ti si získané informace ověřují u Pentagonu, na ministerstvu zahraničí, v Bílém domě a údajných expertech ze zdejších think-tanků. Reportéři z Washingtonu nám tvrdí, že an-Nusrá se vlastně skládá z povstalců nebo umírněných bojovníků. Nedozvíme se to, že jde přitom jen o lokální odnož al-Káidy. Saúdská Arábie je potom vyobrazena jako země, která šíří svobodu a dobro. Přitom je hlavním sponzorem Islámského státu. Nikde se nepíše o tom, že Turecko slouží jako vstupní brána pro bojovníky, kteří se chtějí přidat k ISIS,“ kritizuje Kinzer, který v minulosti působil např. jako dopisovatel deníku The New York Times.

„Veškeré kroky Ruska a Íránu v Sýrii jsou médii označovány za největší zlo, které destabilizuje celý region. Prostě proto, že taková je oficiální linie ve Washingtonu. Tento druh dezinformace už pronikl i do prezidentské kampaně. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová na veřejné diskusi v Milwaukee tvrdila, že mírové úsilí v Sýrii vychází z dohody sjednané v červnu 2012 v Ženevě. Ovšem opak je pravdou. Tehdy se americká ministryně zahraničí Clintonová připojila k Turecku, Saúdské Arábii a Izraeli a společně s nimi mírový plán Kofiho Annana úspěšně smetla ze stolu. Bohužel mezi diskutéry v Milwaukee nebyl nikdo, kdo by o tom věděl.“

„Politici své minulé činy občas zkreslují. Stejně tak si ve svůj prospěch upravují historii vlády. Ale žurnalistika by měla být těchto lží a výmyslů ušetřena. V tomto případě bohužel americká média naprosto selhala. O Američanech se často říká, že o okolním světě nic nevědí. Podobně jsou na tom jistě i lidé v Bhútánu, Bolívii nebo Sýrii. Naše nevědomost je však mnohem nebezpečnější. Spojené státy mohou rozhodovat o osudu národů po celém světě. Vláda tak činí s podporou veřejnosti, protože mnoho lidí a novinářů jsou s oficiální linií vlády spokojeni. Bojujme proti Asadovi, Rusku a Íránu a podporujme Saúdskou Arábii, Turecko a kurdské přátele,“ tlumočí ironicky Kinzer sdělení vlády a dodává, že tato lež pravděpodobně prodlouží válku a způsobí Syřanům další utrpení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

14:00 Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

Mentalita Romů se od 13. století nezměnila a mezi jejich životní priority nepatří vzdělávání. Těmito…