Vláda bude muset řešit problém růstu cen energií. Podle sociologa Daniela Prokopa v průměru domácnostem výdaje za energie vzrostou měsíčně o 900 korun. Vláda počítá, že až pětina populace bude potřebovat dávky na bydlení a státní kasu to bude stát asi 3 miliardy korun.
Jurečka zdůraznil, že vláda bude připravena vydat i další peníze, ale jen těm, kteří to budou potřebovat, a ne všem. „Když bude potřeba, tak my jsme připraveni ty peníze vydat. Když to bude potřeba, tak my prostě ty peníze uvolníme,“ zdůraznil Jurečka.
„Od plošnosti k adresnosti, to my podporujeme,“ pochválila ministra ekonomka Zamrazilová. A dodala, že „příjmovou chudobou“ je v Česku ohroženo asi 10 % populace, takže se jí zdá nadhodnocené varování Daniela Prokopa, že dávky na bydlení bude podle nových pravidel pobírat asi 20 % lidí.
„A když se podíváme na to plošné odpuštění DPH, tak to by stálo asi 20 miliard, takže tohle, pokud by to stálo třeba i 5 či 6 miliard, tak je to pořád lepší,“ zdůraznila Zamrazilová.
Středula, zdůraznil, že zvyšování doplatků na bydlení stačit nebude. „Pan ministr bude muset otevřít diskusi o všech dávkách, které souvisejí se špatnou životní situací lidí, protože jestli to myslíme vážně s tím, že občanům pomůžeme, tak nemůžeme zůstat jen u cen energií,“ varuje Středula.
A dodal, že je třeba počítat i s tím, jak dlouho bude předávání pomoci trvat. EU totiž dnes říká, že až třetina populace EU může být ohrožena „energetickou chudobou“, což je podle Středuly zapotřebí řešit. Upozornil, že schodky státního rozpočtu jsou teď desetkrát vyšší, než byly před covidem – a to bude nejen pro tuto vládu opravdu veliký problém.
„Jeden velký problém, pane redaktore. V Programovém prohlášení vlády jsou sepsány akty, které způsobí dalších mínus 100 miliard na příjmové stránce rozpočtu, a to je velký problém, Máme tady desítky miliard, které najednou na účtech nebudou, takže by mohli reálně zchudnout i důchodci,“ zaznělo od Středuly.
Jurečka ujistil, že pomoc bude vyplácena tak dlouho, jak bude třeba. A pokud jde o případné výpadky na straně příjmů, tak řadu věcí prý vláda nemusí zavádět hned, ale až někdy v průběhu čtyřletého volebního období.
„Ale také budeme tlačit na EU, to je práce pana ministra průmyslu a pana premiéra, aby EU postupovala tak, aby se ceny energie nezvedaly takto skokově,“ zdůraznil ministr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp