Merkelovou podle Fukuyamy zajímají pouze průzkumy veřejného mínění a nic jiného, což je jejím hlavním problémem. Právě tím a slabou schopností vést totiž dává obrovský prostor extremistům a populistům.
„Džihádistická ideologie má jen málo stoupenců. Zajisté, představuje vážnou hrozbu, největší hrozba pro přežití demokracie je ale jinde. Tkví v nás samých,“ řekl Fukuyama. „Strach hnaný ztrátou důvěry našich občanů v naše instituce.“
„Tak může populismus, který slibuje potenciálně smrtící opatření, růst,“ dodal. „Bohužel je to důsledek znepokojujícího nedostatku schopnosti vést, který vidíme po celé Evropě.“
„Vemte si takové Německo. Mělo být tou zemí, která povede Evropu k míru a prosperitě. Namísto toho se kancléřka Angela Merkelová zajímá jen o souhlas její vlastní země. Její chování během krize eura a rozepře s Řeckem byly závažné. A teď dělá to samé s italskými bankami,“ prohlásil Fukuyama. Její snahu o politiku otevřených dveří sice pochválil, vzápětí však dodal, že je velmi nebezpečná a může mít ohromný negativní dopad na celou evropskou společnost.
Následně si posteskl nad tím, že ani další přední vládní činitelé evropských zemí nejsou žádnými státníky, jmenovitě pak francouzský prezident Francois Hollande či bývalý britský premiér David Cameron. „Všechno jsou to malí politici, kteří ve skutečnosti nedosáhli pro Evropu takřka ničeho.“
Na závěr rozhovoru ještě zmínil kandidáta na amerického prezidenta Donada Trumpa, který je podle něj „hrozbou americké demokracie“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa