Zatím neschválený návrh EK zpřísňuje od roku 2029 požadavky na nové plynové kotle. Chystanou účinnost 115 % nemohou splnit, hrozí proto, že by mohly být prodávány jen v kombinaci s tepelným čerpadlem či solárním zdrojem. Taková kombinace je násobně dražší než samotný kotel. Ekonom Miroslav Ševčík se ve videu pro tento týden zabývá otázkou, zda může taková změna rozšířit energetickou chudobu v České republice.
„Všimněme si už konečně, že naprostá většina opatření z Evropské komise, z Evropské unie, je nesmyslná, slouží zájmům lobbistických a dalších zájmových skupin,“ upozornil Ševčík. Ve svém důsledku podle něj tato opatření vedou k tomu, že Evropská unie jako celek, ale i jednotlivé země, zaostávají, a někdy dochází dokonce ke snižování životní úrovně v porovnání s jinými vyspělými zeměmi ve světě. „Nejvíce se to samozřejmě dotýká chudých vrstev, ale v současné době to dopadá už i na střední vrstvy obyvatelstva, a to téměř ve všech zemích Evropské unie,“ poznamenal ekonom. Možný budoucí zákaz plynových kotlů, a to i těch moderních, které se chlubí účinností vysoko nad 80 %, považuje Miroslav Ševčík za naprostý nesmysl. „Je to teoreticky i prakticky naprosto neproveditelná záležitost a má to sloužit pouze k vázanému obchodu nejenom s kotli, ale i s tepelnými čerpadly a případně s fotovoltaikou,“ řekl.
Jak ParlamentníListy.cz před několika dny upozornily, Evropská unie si pohrává s myšlenkou, že od roku 2029 by bylo prakticky nemožné na trh v EU uvést samostatný plynový kotel a pouze by se směly doprodat skladové zásoby. Místo levných plynových kotlů by v obchodech byly jen výrazně dražší hybridní systémy. Nešlo by o přímý zákaz plynových kotlů. Zvažované požadavky na účinnost těch nových by však nebylo fyzikálně možné splnit, a tak by se kotle musely prodávat pouze v kombinaci s čerpadlem či soláry tak, aby se celková účinnost dostala na požadovanou úroveň.
Miroslav Ševčík ocitoval statistiku používanou Tomášem Roudem z politické strany Svobodní. Čísla hovoří o obrovském počtu plynových kotlů nejen v rodinných domech, ale také v bytových domech (týká se asi 1,5 milionu bytů). Celkem by mělo jít až o dva miliony domácností, které by se novým nařízením EU musely přizpůsobit. Ekonom Ševčík upozorňuje, že Česko vydalo jen na 120 tisíc dotovaných kotlů v uplynulých letech zhruba 12 miliard korun. Tyto kotle také nebudou splňovat nové normy. Ševčík dále upozornil na to, že podle šetření Českého statistického úřadu mají až dvě třetiny nově dokončovaných bytů v bytových domech taktéž vytápění na plyn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.