Ministr Blažek: „Já si úplně nemyslím, že by šlo o genocidu.“ Na Ukrajině je to prý složité

30.05.2022 21:16 | Zprávy

Česká republika chce přispět ke koordinaci vyšetřování možných válečných zločinů na Ukrajině, shromažďuje už důkazy, zatím jde o výpovědi uprchlíků. Některé evropské země si však nejsou úplně jisty, zda zločiny spojené s ruskou agresí vyšetřovat, upozornil v pořadu Interview ČT24 ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS): „Francie a Německo nechtějí Rusko dráždit, chtějí se s Ruskem zřejmě dohodnout,“ řekl s tím, že v době českého předsednictví má v plánu jim domlouvat a varovat je, že brzy může být válka mnohem blíž k jejich hranicím. O genocidě na Ukrajině se podle něj hovořit nedá.

Ministr Blažek: „Já si úplně nemyslím, že by šlo o genocidu.“ Na Ukrajině je to prý složité
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek, ministr spravedlnosti

K vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině úvodem ministr spravedlnosti Blažek podotkl, že bude nutné politické rozhodnutí velmocí a mocností, aby se to vůbec soudilo a mělo to jurisdikci. „To nás ale nesmí odradit od toho, abychom už teď důkazy neshromažďovali, buď budou použity pro naše vnitřní trestní stíhání, nebo budou poté předány mezinárodním soudům, až budou zřízeny,“ uvedl s tím, že nějaké už podle něj existují, ostatně i o tom jednal v Haagu společně s vrchní státní zástupkyní.

Za důkaz podle českého trestního řádu mohou sloužit výpovědi svědků přímých či nepřímých, dále listiny, které mohou svědčit o páchání trestných činů, ale jsou to i všechny elektronické komunikace, tzn. SMS zprávy, MMS zprávy, video- a audiohovory.

Jak daleko je nyní Česko ve shromažďování těchto důkazů? „Je to spíše otázka na státní zástupce, kolik toho je, přesně nevím. Rozhodující ale je, že na našem území je spousta uprchlíků, kteří ledacos viděli, ledacos slyšeli a mají nějaké záznamy. Od nich je potřeba důkazy pořídit, protože u nás nebudou věčně,“ hovořil o tom, že policie nyní hledá svědectví i mezi ukrajinskými uprchlíky.

Kontakt s možnými oběťmi a svědky probíhá už i prostřednictvím neziskovek a některých státních institucí, které přicházejí jako první do kontaktu právě s uprchlíky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…