Ministr Chovanec odepsal Šabatové. To se jí nebude číst dobře

19.10.2015 15:35 | Zprávy

Podmínky v tuzemských zajišťovacích zařízeních pro cizince byly vždy humánní. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) to uvedl v dopise, v němž reagoval na ostrou kritiku ombudsmanky Anny Šabatové z minulého týdne. Podle Chovance mají uprchlíci v zařízeních kvalitní zdravotní péči, přístup k oblečení a zajištěnou vhodnou stravu. Ministerstvo dnes dopis zveřejnilo na svém webu.

Ministr Chovanec odepsal Šabatové. To se jí nebude číst dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Michal Chovanec

Šabatová zjistila nedostatky v detenčních zařízeních při kontrole, kterou tam provedla se svými kolegy. Podle ombudsmanky například děti žijí v zařízeních hůře než čeští vězni. Mimo jiné jim prý schází teplé oblečení či obuv. "Ošacení i obuv odpovídající ročnímu období je zajištěna," uvedl Chovanec v dopise pro ombudsmanku. Oděvy podle něj ministerstvo zajišťuje ve spolupráci s nevládními organizacemi či charitou.

Veřejná ochránkyně práv také popisovala, že jsou děti v zařízeních vystrašené z přítomnosti policie a bezpečnostní služby. "Policisté se standardně v mírném režimu nepohybují," reagoval Chovanec, podle kterého by se navíc počet policistů v zajišťovacích zařízeních měl snižovat. Děti podle něj také mají zajištěnou lékařskou péči či vhodnou stravu.

Ministr také zdůraznil, že nelze přistupovat rozdílně k zajištěným uprchlíkům s dětmi či bez dětí. "Samotná přítomnost dítěte nemůže být důvodem, aby cizinec nebyl zajištěn," zmínil Chovanec. Podle něj také děti nemají status zadržených osob. "Přesto přijímáme a i nadále budeme přijímat vhodná opatření, která pro cizince s dětmi vytvoří komfortnější podmínky," uvedl v dopise Chovanec. Děti by podle něj třeba měly mít k dispozici hernu či hřiště na venkovním prostranství. Posílily se také počty pedagogů a sociálních pracovníků.

Ministr však v dopise uvedl, že je potřeba zlepšit i dostupnost tlumočnických služeb, které jsou potřeba například při lékařských prohlídkách. "Stávající systém je funkční, děláme nicméně vše pro to, abychom našli vhodné řešení pro jeho vylepšení," sdělil ministr.

Podmínky v zajišťovacích zařízeních kromě ombudsmanky dlouhodobě kritizují třeba nevládní organizace. Podle agentury Reuters Česko zachází s uprchlíky drsně. Ministerstvo vnitra však výtky dlouhodobě odmítá a tvrdí, že postupuje podle pravidel a zákonů.

V Česku jsou nyní tři zajišťovací zařízení, v Bělé pod Bezdězem, Vyšních Lhotách a Drahonicích. Objekty pro cizince mají kapacitu 1392 míst, k dnešku tam bylo 521 běženců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zděšení nad krokem policie ovládlo odpůrce Tomia Okamury

13:09 Zděšení nad krokem policie ovládlo odpůrce Tomia Okamury

Kriminalisté dnes požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhá…