„Založili jsme krizový štáb a již v minulém roce byl vypracován plán pro vládu, jak tuto situaci řešit,“ uvedl Cieńciała, který nyní působí jako vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj. Podle něj došlo k dohodě na postupném útlumu těžby, přičemž od roku 2016 se tohoto úkolu chopí stát.
Do té doby má hlavní odpovědnost ležet na společnosti OKD. Pokud by k dohodě nedošlo, Česku by hrozily obtíže, které exministr vyčíslil na 3 miliardy korun jen v roce 2014. Na hornickou práci jsou totiž navázány další pracovní vztahy.
„Pokud stát nebude konat, bude koncem roku na dlažbě na 2000 horníků a k tomu dalších 6000 lidí, kteří jsou navázáni na horníky pracující v Paskově,“ dodal k tomu Mládek. Uvedl, že byl připraven tříletý plán, který by měl situaci těchto lidí co nejvíce usnadnit.
Mládek také zdůraznil, že ke zmíněnému plánu se vyjadřoval i bývalý eurokomisař Pavel Telička a doporučil ho české vládě. Telička dnes vede kandidátku vládního hnutí ANO do Evropského parlamentu. Z tohoto hlediska tedy Mládek prý příliš nechápe kritiku, kterou dnes slyšíme především z úst ministra financí Andreje Babiše.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp