Ministr průmyslu a obchodu chce zrušit některé investice z Národního plánu obnovy
05.06.2023 14:02 | Zprávy
Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje změnit Národní plán obnovy, kde má být zrušena investice: „Přenos zahraniční nejlepší praxe a know-how pro digitální transformaci, monitoring a výzkum socio-ekonomických dopadů krize (Samuel Neaman Institute)“. Proti tomuto kroku se rychle ozvala Česko-izraeIská smíšená obchodní komora (ČISOK) a Institut národní strategie, který poslal ministru Síkelovi dopis.
reklama
Vedení Česko-izraeIské smíšené obchodní komory nesouhlasí se zrušením zmíněné investice, protože Česká republika prý potřebuje pro zajištění stability a prosperity najít své místo v budoucnosti s ohledem na všechny společenské, ekonomické, technologické, geopolitické a další souvislosti ovlivňované zásadními, dynamickými, mnohdy skokovými změnami a trendy, jimiž nejen Evropa, ale i celý svět procházejí, a to včetně známých i dosud neznámých hrozeb.
„Je s podivem, že zástupci současné vlády, kteří tento postup v minulosti oprávněně namnoze kritizovali, ústy mluvčího MPO situaci komentují tak, že po odeznění pandemické situace „taková investice ztrácí na významu“,“ stojí ve vyjádření ČISOK, které má redakce k dispozici.
Vedení Česko-izraeIské smíšené obchodní komory se také ztotožňuje se stanoviskem Hospodářské komory ČR, že zrušením této investice dojde k negativnímu dopadu na české podnikatelské prostředí a ke snížení konkurenceschopnosti českých podniků, které v aktuální nepříznivé situaci potřebují veškerou možnou podporu při působení na trhu a implementaci vysokých požadavků na zelenou a digitální tranzici. Nesouhlas se zrušením investice vyjádřil také Svaz průmyslu a dopravy ČR i úřad ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové.
„Klíčovým projektem Národního plánu obnovy investice č. 3 je Institut národní strategie (INS), odborná, multioborová, analyticko syntetická platforma se zaměřením na dlouhé časové řady, data, nejnovější poznatky jednotlivých oborů, otevřenost, kritické a inovativní myšlení. Jde o společnou iniciativu významných osobností z komunity empirických a společenských věd s podporou vedoucích osobností české vědy a výzkumu. Myšlenka založení samostatného českého institutu zaměřeného na řešení strategických otázek národní politiky České republiky vznikla ve spolupráci s mezinárodně uznávanými institucemi jako je renomovaný izraelský think-tank Samuel Neaman Institute,“ stojí také ve vyjádření komory.
Dne 11. července minulého roku bylo u příležitosti slavnostní večeře na počest návštěvy prezidenta Izrael Isaaca Herzoga v České republice podepsáno Memorandum o spolupráci při založení INS.
INS je podle zakladatelů schopen odpovídat na nejsložitější otázky dnešního dění a významně přispívat k řešení problémů, se kterými se vláda české republiky potýká. Oblasti činnosti českého institutu budou především se zaměřením na posilování resilience České republiky, a to například v oblastech energetika a životní prostředí, zdravotnictví, vysoké školy, společnost, ekonomika, věda a technologie.
Česko-izraeIská smíšená obchodní komory proto doporučuje zvážit vrácení opatření do Národního plánu obnovy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.