Během jednoho dne se setkala v Jeruzalémě s izraelským ministrem turismu Jarivem Levinem a v Betlémě s palestinskou ministryní turismu a památek Rulou Maajahovou. „Dozvěděla jsem se, že ti dva ministři pro cestovní ruch se nikdy neviděli. Oba mě trochu požádali, abych hrála zprostředkující subjekt jakési diplomacie, o což, si myslím, jsme usilovali i mou návštěvou v Palestině,“ řekla Šlechtová v rozhovoru s ČTK a Parlamentními listy.
Doplnila, že izraelský ministr vnímal její návštěvu Palestiny neutrálně. „Sdělila jsem mu, že v rámci diplomacie se nemůžeme dívat pouze jedním směrem, i když jsme proizraelští. Betlém je významné místo a snažíme se, abychom tam dostali i české turisty. Kdybych nejela do Betléma, viděla bych jen část Izraele. Jsou to nejsvětější místa celého světa. Jeruzalém a Betlém spolu v rámci cestovního ruchu naprosto souvisí a patří k sobě," uvedla. Betlém leží na palestinském Západním břehu Jordánu.
Šlechtová říká, že je po ministru zahraničí vůbec prvním českým ministrem jiného resortu, který se v Palestině objevil. Dodala, že i při jednáních o turistickém ruchu palestinští představitelé mluvili – stejně jako v OSN – o okupaci ze strany Izraele.
Počet českých turistů v Izraeli roste
„Upozornila jsem je, že pokud takto bude Palestina vystupovat, nikdy nepřitáhne turisty. Musí sdělit také to, že Palestinci chtějí Betlém ukázat turistům a že jim zajistí bezpečí. Sama jsem se tam cítila bezpečně a klidně,“ říká ministryně. S palestinskou ministryní prý probíraly tradiční postoj ČR k Izraeli. „Sdělila jsem jí, že to, že jsme proizraelsky orientovaní, neznamená, že bychom někdy řekli ne Palestině. Česká republika to v rámci diplomacie ani zahraničních vztahů nikdy nesdělila," uvedla.
Počet českých turistů mířících do Izraele podle ministryně během posledních pěti let rostl. „Poslední rok trochu klesl, snižuje se z důvodu obav o bezpečnost. S izraelským ministrem jsme se bavili o tom, jakým způsobem zvýšit poptávku turistů obou našich zemí. V příštím roce bych ráda vezla do Izraele misi tour-operátorů a cestovních kanceláří,“ naznačuje spolupráci. Svému izraelskému protějšku navrhla uzavřít memorandum o spolupráci v cestovním ruchu, které podle ní dosud chybí.
Podle informací českého velvyslanectví v Tel Avivu jsou příjmy ze vzájemné turistiky vyšší na straně ČR, kterou v roce 2014 navštívilo přes 80 000 Izraelců. Českých turistů v Izraeli před rokem 2010 bývalo kolem 20 000 ročně, v roce 2014 ale méně než 16 000, mnoho z nich navíc přijíždí na jednodenní výlety z Egypta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk