Mladý Stropnický jásal v ČT nad rakouskými volbami. A varoval před otevíráním jakékoliv debaty o EU

23.05.2016 22:51 | Zprávy

Prezidentské volby v Rakousku sice vyhrál někdejší předseda Zelených Alexander Van der Bellen, ale zpravodaj ČT David Miřejovský toto vítězství označil za poslední varování rakouské společnosti jejím politikům. Pokud se něco nestane, budeme se v příštích volbách divit. Martin Komárek z hnutí ANO to vnímá velmi podobně. Naproti tomu šéf českých zelených Matěj Stropnický jásá. A tvrdě útočí na prezidenta Zemana.

Mladý Stropnický jásal v ČT nad rakouskými volbami. A varoval před otevíráním jakékoliv debaty o EU
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Martin Komárek v Ostravě.

V rakouských prezidentských volbách zvítězil někdejší předseda Zelených Alexander Van der Bellen. Nad Norbertem Hoferem však zvítězil jen těsně asi o 30 tisíc hlasů. Pomohly mu především hlasy Rakušanů, kteří se k prezidentské volbě vyjádřili korespondenční cestou. Šéf českých zelených Matěj Stropnický už Bellenovo vítězství přivítal. V pondělních Událostech, komentářích České televize však o něm promluvil ještě jednou. Proti němu usedl Martin Komárek z Babišova hnutí ANO.

Zpravodaj ČT David Miřejovský na úvod konstatoval, že tyto volby jsou posledním varováním pro vládnoucí politickou elitu. Velká část rakouské společnosti má pocit, že s tou zemí není všechno v pořádku. A pokud s tím vládnoucí strany nic neudělají, tak s tím něco udělají Svobodní, až vyhrají příští volby... Velká část lidí chce ještě radikálnější změnu, než kterou dnes představuje Alexander Van der Bellen,“ poznamenal zpravodaj.

Ale pozor, požadavky na změnu se netýkají jen migrantů, jak by se mohlo zdát. Rakušané podle Miřejovského požadují ekonomické reformy. Současná politika rakouských lidovců a sociálních demokratů totiž odkazuje spíše na 80. léta minulého století než na požadavky na reformu v roce 2016. Jde např. o reformu sociálního systému.

Komárek posléze poznamenal, že nechce hodnotit, zda je dobře, že vyhrál Alexander Van der Bellen. Stejně tak nechce hodnotit, jestli je dobře, když v prezidentských volbách USA vyhraje Donald Trump, nebo Hillary Clintonová. Komárek zůstal jen u toho, že jde o suverénní rozhodnutí voličů, které respektuje.

Stropnický byl mnohem nadšenější. „Já jsem samozřejmě velmi rád, že vyhrál bývalý předseda Strany zelených, ale ještě důležitější možná je, že byly poraženy ty strachy, ty xenofobní útoky, to přihnojování těchto strachů. Obdivuhodné je, že Rakušané tento strach dokázali porazit. Možná se to stalo i proto, že si vláda připravila určitý program na přijímání uprchlíků. A teď bude potřeba přesvědčit o tom tu druhou polovinu společnosti,“ poznamenal předseda českých zelených.

Česká vláda by se po vzoru té rakouské měla postavit před své občany a říct: My jsme schopni přijmout tolik a tolik uprchlíků a máme pro ně takový a takový program, prohlásil Stropnický.

Podle Komárka ale Češi nejsou na něco takového připraveni. „My jsme nepřekonali postkomunistické uvažování. My nejsme připraveni na to, aby nám Evropa diktovala: Vy tady přijmete tolik a tolik. Lidé v Řecku trpí, trpí v Itálii, trpí v Rakousku a já osobně bych jim moc rád pomohl, ale trvám na tom, že do České republiky mají chodit jen lidé na základě dobrovolnosti,“ zdůrazňoval Komárek.

„Ty řeči pana prezidenta, při vší úctě k panu prezidentovi, že je to řízená invaze, tak to je nesmysl. Řízená invaze to prostě není... Ale pan prezident nemá žádnou politickou podporu, on má své voliče, ty velmi dobře zná a snaží se tyto voliče si udržet. To je legitimní,“ pokračoval Komárek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…